COVID-19 İle Mücadelede İnsanlığın Kolektif Bir Sorumluluğu Var Mı?

0 16.184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aşılar, tarih boyunca aşılar, toplumların salgın hastalıklarla başarılı bir şekilde mücadele etmesinde büyük rol aldı.

Aşılar en önemli halk sağlığı müdahalelerinden biri olmuştur. Aşıların tıp tarihindeki başarısı, bulaşıcı hastalıkların önlenmesindeki rolünü ortaya koymasına rağmen aşı olmayı reddeden birçok kişi bulunmaktadır.

Peki, Neden Aşı Olmalıyız?

Aşılar bizlerde var olan bağışıklık sistemimizi harekete geçirir. Bağışıklık sistemimize virüsü tanıtır böylece vücudumuz o virüs için özel antikor üretebilir. Antikorlar bu virüslere bağlanarak onları etkisiz hale getirir ya da yok eder!

Bağışıklık sistemimiz aynı zamanda bu virüslere karşı onları aramak ve yok etmek için programlanmış immun aktif lenfositler üretir. Antikor ve immun lenfositler bağışıklık sistemimizin virüsü tanımasına yardımcı olarak virüs vücudumuza girdiğinde hızlı bir şekilde onu tanımasını ve savaşmasını sağlar.

Aşılar, sentetik ilaçların aksine kendi bağışıklık sistemlerimizi salgın istilacıları tanımak ve yok etmek için aktive ederek ve eğiterek çalışırlar.

Bu sebep ile salgınları önlemede aşılama güvenli müdahaleler arasında yer almaktadır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki aşı olmayı kabul etmeyen bireyler sadece kendi hayatlarını değil çevrelerini de riske atarlar.

Aşının Hastalıktan Kurtarma Oranı 49 Kat Fazla, Ölümden Kurtarma Oranı 32 Kat Fazla, Bulaşı 7 Kat Önlüyor

Virüslerin aktif kalması mutasyona uğraması virüsün daha ölümcül hale gelmesine sebep olarak aşılı bireylerde dahil olmak üzeri tüm insanların hayatını riske atıyor.

Daha fazla bulaşıcılığa, aşının neden kazandırdığı bağışıklıktan kaçmak için değişen yeteneklere sahip olan Covid-19 varyantları zaten ortaya çıktı bile.

Aşıları reddetmek topluma karşı sorumluluğumuzu üzücü bir şekilde yerine getirmemek demektir ve insanlığın en önemli halk sağlığı buluşlarından birini heba eder.

Covid-19 virüsünün sebep olduğu hastalık , sakatlık ve ölümlere karşı savaşımızda kazanan taraf olmak için her birimizin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir.

Laine, C., Cotton, D., & Moyer, D. V. (2021). COVID-19 Vaccine: Promoting Vaccine Acceptance. Annals Of Internal Medicine, 174(2), 252-253.

https://www.kibrispostasi.com/c77-SAGLIK/n402040-prof-dr-hasan-acar-asi-koronavirus-pandemisinden-kurtulusun-tek-yolu Yayın Tarihi: 30/11/21 10:45

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.