Covid-19 İle Hayatımıza Giren Sanal Sağlık Hizmetleri Nasıl Çalışıyor?

0 723

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Teknoloji çağında her şey yerini artık telefonlara, tabletlere, akıllı saatlere bırakıyor. Günümüzün teknolojisinin geldiği noktada e-doktor uygulamaları mevcut.

Ne demek E-Doktor?

Evinizden, işyerinizden ya da nerede olursanız olun, doktorunuz tek tuşla yanınızda olabiliyor.

Nasıl Oluyor?

Daha doğrusu nasıl başladı da denebilir. Covid-19 pandemisinin hayatımıza girişinden bu yana tüm her şeyi uzaktan, tabletlerden, akıllı saatlerden halledebilir halde entegre edilmiş programlar sayesinde bazı yatırım şirketleri bunu iş imkanına çevirip sadece bu tarz hizmet veren siteler oluşturdu. Ve bu teknoloji sayesinde sizler tek tuşla uzaktan muayene olma imkânı yakalayabildiniz.

2020 başları covid 19 pandemisi Türkiye’ye henüz yeni girdiğinde tam kapanma dönemlerinde uzaktan yürütülen bazı işler internetten yapılmaya başlandı. Hatta belirli sektörler hariç tüm sektörler (gıda, tekstil, bankalar, okullar) online uygulama ile hayatlarına devam ettiler. Covid-19 salgını nedeniyle insanlar basit rahatsızlıklar için hastanelere, kliniklere başvurmaktan kaçındı. Kafalarda online hizmet veren yerler var mı soruları dolaştı.

Bu ihtiyacı fark eden kurumsal hastaneler kendi bünyesinde bir yazılım ile bir sağlık ekibi oluşturarak, uzaktan muayene ve tedavi edilebilir hastalıklar için sanal uygulamalar oluşturdu. Bu süreç biz pandemi derken çok hızlı oluştu. Alt yapısını oluşturdukları bu süreci henüz müşteri ile buluşturmazken, covid salgını sürecinde bunu deneme kararı aldılar. Ve başarılı oldular. Entegral olarak düşünüldüğünde bu yapı tüm sağlık sektörünü etkiledi. Sanal sağlık hizmeti alan kişiler birinci ve ikinci basamak sağlık kuruluşlarının yükünü büyük oranda azaltırken, bundan haberdar olan şirketlerde bu tarz yazılımlar üreterek sağlık ekibini oluşturmaya çalıştı.

Sanal Sağlık Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Hastanelerin oluşturduğu sanal sağlık sistemi için hastanede bu alanda hizmet veren hekimlerin aynı randevu gibi uygunluk saatleri yazıyor ve siz randevu alabiliyorsunuz. Verilen saat ve tarihte size canlı bir hizmet veriliyor. Siz hekime şikayetinizi anlatıyorsunuz.  Hekiminizde size neler yapabileceğinizi söylüyor ve reçetenizi oluşturuyor. Reçete numaranızı iletiyor ve sizde ilacı eczaneden alıp tedavi olabiliyorsunuz. Eğer uzaktan sanal şekilde çözülemeyeceğini düşünüyorsa sizi kuruma davet ederek yeni randevu oluşturuyor.

Sistemin iyi yanı, nerede olursanız olun. Evde, iş yerinde, sporda, parkta, bahçede, tatilde, arabada hiç fark etmiyor. Kesintisiz bağlantı sağlayabiliyorsunuz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.