COVID-19 İle Enfekte Olan Anneler Bebeklerini Emzirmeli Mi?

0 86

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne sütü; yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji, protein, laktoz, yağ, vitamin, mineral gibi besin ögelerini içeren sindirimi kolay, temiz, uygun ısıda olan doğal bir besindir.

Anne sütünün ve emzirmenin; hem bebek, hem de anne için başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, psikolojik gibi pek çok yönden çok sayıda yararları vardır. Yenidoğanın anne sütü ile beslenmesi, yenidoğanın besin gereksinimini sağlamakla birlikte anne ile yenidoğan arasındaki bağın güçlenmesini de sağlar.

Maalesef günümüzde COVID-19 gibi bir virüs varken anneler/anne adayları;

  • Enfekte olursam bebeğimi emzirmem doğru olur mu?
  • Emzirmeye ara verirsem bebeğimin gelişimini engellemiş olur muyum? gibi sorular nedeniyle endişeler yaşamaktadır.

Emziren ve hasta olan anne hastalığı sırasında vücudunun kendisini korumak için ürettiği proteinleri sütü yoluyla bebeğine vermekte ve böylece bebeğin annenin geçirmekte olduğu hastalıktan korunması sağlanmaktadır. Bu durum genel anlamda bütün viral hastalıklar için geçerlidir. Eğer COVID-19 olan anne bebeğini emzirmez ya da emzirmeyi bırakırsa hastalığı sırasında vücudunun COVID-19’a karşı ürettiği koruyucu proteinlerden ve anne sütünde doğal olarak bulunan bağışıklık sağlayan maddelerden mahrum kalmış olacaktır.

DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü)’ye göre şimdiye kadar COVID-19 olan hiçbir annenin sütünde COVID-19 virüsü saptanmamıştır. COVID-19 ile enfekte olan bir anne gerekli önlemlerini alarak bebeğini emzirdiği taktirde emzirme yoluyla bulaş olmamaktadır.

Emzirmenin sadece bebeğe değil anneye de sağladığı bir durum var ki o da şudur: Emzirirken annelerin kanında oksitosin hormonunun seviyesi artar ve bu hormon anneyi ruhsal açıdan rahatlatır. Yani siz COVID-19 ile enfekte olduğunuzda bile bebeğinizi emzirirseniz emzirme sayesinde vücudunuzda miktarı artan oksitosin hormonu bu son derece stresli ve insanları yıpratan salgın döneminde hem sizin psikolojik açıdan rahatlamanızı sağlar hem de bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin kaynağı en güvenilir yoldan sağlanmış olur.

Bu yüzden yapılan araştırmalar gösteriyor ki COVID-19 ile enfekte olan anneler bebeklerini emzirmeye bazı önlemler alarak devam etmelidir.

Peki, bu önlemler nelerdir?

  • Annenin emzirirken ya da sütü sağarken maske takması,
  • Emzirmeden önce ellerin 20 saniye boyunca etkin olarak yıkanması,
  • Covid-19 ile enfekte olan anne çıplak göğsüne gelecek şekilde öksürdüğünde ya da hapşırdığında anne bebeğini emzirmeden önce göğsünü ılık su ve sabun ile yıkamalıdır ama bu durum haricinde rutin olarak annenin emzirmeden önce göğsünü yıkamasına gerek yoktur.
  • Bulunulan ortamın sık havalandırılması,
  • Kıyafetlerin 60-90 derecede normal deterjan ile yıkanması,
  • Süt sağılıyorsa eğer bu araç gereçlerin(süt pompası, kaplar vb.) her kullanımdan sonra 10-15 saniye ılık suda kaldıktan sonra sabun ile yıkanıp durulanması,
  • Bol sıvı tüketilmesi,dengeli beslenilmesi ve düzenli uykuya dikkat edilmesidir.

Annenin bebeğini emzirirken mutlaka maskesini takması gerektiğini belirttik ama diyelim ki annenin maske takma gibi bir imkanı yok o zaman anne yine de bebeğini emzirmeli. Tabii ki istenen COVID-19 ile bulaşı olan annenin bebeğini emzirirken mutlaka maske takmasıdır.

Bulaştırıcılığı bu kadar yüksek olan bir virüs varken bebekleri için her şeyin en iyisini yapmaya çalışan sevgili anneler/anne adayları; vücutları henüz dışarıdan gelecek enfeksiyonlara karşı son derece hassas olan bebeğiniz için korkmakta ve endişelenmekte son derece haklısınız. Unutmayın ki anne sütü bebeğiniz için eşi bulunmaz bir besindir. Bu yüzden COVID-19 ile enfekte olsanız bile gerekli önlemleri alarak bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz.

Gökçay G, Keskindermirci G. (2020).Anne Sütü VE COVID-19.İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dergisi,https:// 10.26650/IUITFD.2020.0025

hasuder.org.tr –(2020,Nisan 3). COVID-19 ve Emzirme.hasuder.org.tr.28.09.2020 tarihinde erişim adresi: https://korona.hasuder.org.tr/covid-19-ve-emzirme/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.