Covid-19 İçin Dördüncü Doz Aşı Gerekli Mi?

0 1.716

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünya savaş ve savaşın yarattığı olumsuz ekonomik koşulların neden olduğu telaş içinde Covid-19 ile mücadeleyi giderek unutuyor. Avrupa’da azalma eğilimine giren vaka sayıları tekrar bir artış yaşadı ve halen yüksek düzeyleri devam ettiriyor.

Türkiye’de vaka sayıları genel bir düşüş eğiliminde olmakla birlikte, Avrupa’da yaşanan süreç yansırsa, bu eğiliminin devamı güçleşebilir.

Bu günlerde tüm dünyanın gözü Çin üzerinde. Komşusu Güney Kore’de anormal yükseklikte vaka sayıları görülüyor. Salgına karşı sıfır tolerans gösteren Çin’de günlük vaka sayıları iki üç binler düzeyinde. Çin salgının yayılımını önlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. İlk dalgayı sınırlamayı başardı. Ancak şayet Çin mücadelesinde başarılı olmaz ve yayılım hızlanırsa çok fazla vakayla karşılaşabilir, bu da yeni varyantların oluşumu için bir zemin hazırlar. Oluşacak yeni varyantların niteliği de salgının bundan sonraki seyri konusunda belirleyici olur.

Böyle bir ortamda dozu her gün artan tartışma konusu aşılama politikasının nasıl devam edeceği. Daha açık bir ifadeyle Omicron’un yarattığı hastalık tablosuna karşı çok etkili olan 3. Doz mRNA aşılarının ardından bir dördüncü aşının gerekli olup olmayacağı.

Bu konuyla ilgili ilk değerlendirme 16 Mart 2022’de New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

İsrail kaynaklı randomize olmayan bir müdahale araştırması sonuçlarına göre; sağlık çalışanlarında 3. dozdan sonra yapılan 4. Doz mRNA aşılarının hem antikor yanıtı hem de belirtili hastalığı önleme açısından bir miktar etkili olmakla birlikte, önemli bir farklılık yaratmadığını gösterdi. Bu durum 3. Dozdan sonra en azından dört- beş ay süreyle yeni bir dozun gerekli olmadığını düşündürüyor.

Araştırmanın bazı kısıtlılıkları olsa da fikir verici nitelikte. Ancak sadece sağlıklı ve genç sağlık çalışanlarını kapsıyor. Yaşlı ya da eşlik eden hastalığı olan kişiler için herhangi bir değerlendirme yapılamaz. İlerleyen çalışmalar bu konularda da bilgilenmemizi sağlayacak. Sinovac ile ilgili olarak benim bildiğim bir çalışma yok, o yüzden yorum yapmak kolay değil.

Gözümüz kulağımız Çin’de. Dileriz yeni bir dalga oluşmaz, küresel sayılar tekrar düşüş eğilimine girer.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.