Covid-19 Hastaları İçin Üretilen Robot Grace İle Tanışın!

2 6.231

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Son zamanlarda gelecek hakkında yoğun araştırmalar yapıyorum. Daha önce süper insanlar gibi harika bir tartışma konusunu ele aldıktan sonra günümüze dönmenin tam vakti!

Bugün günümüzle alakalı ama geleceğimizin nasıl şekilleneceğini gözler önüne seren harika bir robot haberiyle karşılaştım.

Gelin hep birlikte Covid-19 hastaları için geliştirilen robot Grace’i tanıyalım.

Hanson Robotics isimli teknoloji şirketi Grace isimli insansı bir robot tasarladı. Robotun öncelikli amacı koronavirüs pandemisinde izole kalmak zorunda olan hastalarla iletişimde kolaylık sağlamak. Konu iletişim olduğu için robot Grace; Mandarin dili, İngilizce, Kontanca olmak üzere 3 farklı dil konuşabiliyor. Ayrıca göğsünde ateş ölçmek ve hastaların tepkilerini ölçebilmek için bir termal kamerası bulunuyor.

Grace yapabileceği işler konusunda bir röportaj bile vermiş durumda. Bir konuşmasında ‘’İnsanları ziyaret edebilir ve sosyal ilişkilenmem ile günlerini aydınlatabilirim. Bununla birlikte konuşma terapisi de yapabilirim. Biyo okumalar yaparak sağlık hizmeti sağlayıcılarına destek olabilirim.’’ cümlelerini kurdu.

Grace’in bu sözlerini ‘’gerçek bir insan’’ gibi dinlemek günümüz için biraz tuhaf kaçsa da geleceği gerçekten de ön görebildiğimizi kabul etmemiz gerekir. Farklı bir bakış açısıyla bakarsak hayal ettiklerimizi gerçekten yapabildiğimizin bir kanıtı olduğunu düşünüyorum.

Haziran ayında yazılan haber içeriğine göre ağustos ayına kadar beta sürümünün üretilmiş olacağı söylenen Grace, seneye HongKong, Çin, Japonya ve Kore gibi yerlerde tam olarak faaliyete geçecek.

Robot Grace’in önceliği izole hastalardaki iletişimi sağlamak olsa da sağlık profesyonellerine benzerliği ile sağlık çalışanının yükünü azaltmayı da amaçladığı söyleniyor. Bu durum elbette bulaşıcı hastalıklar gibi önemli durumlarda insanın insanla temasını önlemek en büyük avantajı olabilir.  Bazı bilim insanları -göreceli bir görüş olsa da- özellikle covid-19 pandemisinin sağlık alanında robotlara ihtiyacımızı arttırdığının üzerinde net bir şekilde duruyor. Bu ihtiyacı ‘’acil’’ olarak nitelendiriyorlar. Grace gibi robotları çeşitlendirerek kişisel alanlarımızda bulunmalarını sağlamanın toplumumuzu olumlu etkileyeceği düşünülüyor.

Yazıyı sonlandırırken sizlere üzerinde düşünmenizi isteyeceğim birkaç soru yöneltmek istiyorum.

Robot Grace’in üretilmiş olması hatta seneye gerçekten kullanıma başlanacak olması beni son derece heyecanlandırdı. Ama bilim insanlarının robotların kullanılmasındaki  ‘’aciliyet’’ fikri beni biraz endişelendirdi.

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor, bize birçok alanda kolaylık ve kalite sağlıyor fakat hastane gibi daha çok ‘’duygu, empati’ ’gibi konulara ihtiyaç duyulan bir alanda robotların aciliyeti gerçekten var mıdır?

İnsan gücünün yetmediği, zor koşullar altında kaldığımız bu pandemide bize yardımcı olmaları harika olabilir tabii ki ama toplumun daha olumlu hale gelmesini robotların sağlayacağı fikrine kendimi pek hazır hissedemedim.

Siz neler düşünüyorsunuz?

Hastanelerde ya da çalıştığınız iş yerlerinde insansı robotlarla çalışmak ister miydiniz?

Bunun bizlere yararlı olacağını düşünüyor musunuz?

Yorumlarda cevaplarınızı bekliyorum. 🙂

https://www.ntv.com.tr/ – (2021. Haziran 9). Covid-19 hastaları için insansı robot geliştirildi: Grace 28.09.2021 tarihinde erişim adresi:https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/covid-19-hastalari-icin-insansi-robot-gelistirildi-grace,p_KDv1g–kGb3BTg_bc7Bg

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Ökkeş Pancaroğlu diyor

  Selamlar
  Makalelerinizi dikkatle izliyorum, Siborg’ların gelecekte çok işlevsel olacağını sanmıyorum.
  Yazılarınızda dile getirdiğiniz gibi normal bir insanının duygularını taşıması mümkün olmayacak ve hasta ile empati kuramayacak, ya
  ne kadar kodlaması en üst seviyede olsada sonuçta kansız, duygusuz yapay yazılımlı, ,yongalar üzerine elektronik lehimli, donuk ifadeli yapay nesleler olacaklar, Şahsen ben ki teknoloji seven biri olmama rağmen böyle robotların kullanılmasını istemem.
  Şu an Robotik cerrahi makinaları dahi muhakkak zeki ve o makinayı kullanabilecek insan zekası ve kabiliyeti gerektiği herkesçe malum !!
  Daha henüz görüntü ve makinayı idare edebilecek seviyede İnternet bağlantımız dahi yok!!
  Sonuç her yerde yapay zekanın ve Siborg’ların kulanılamacağını düşünüyorum.
  Sağlıklı bir gelecek dilerim.

 2. Gamze İnal diyor

  Merhaba, öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. 🙂
  Yapay zeka ile günümüzde bir çok alanda işlerimizi kolaylaştırmış durumdayız ve bu yapay zekalar 1. seviyedeler. Kendilerini günden güne daha da geliştirerek ansızın seviye atlama ihtimalleri ile karşı karşıyayız. Algoritmasını anlayamasam bile bunu hayal etmek dahi geleceğe biraz şüpheyle bakmama sebep oluyor. Beni en çok rahatsız eden iki unsur var. Birincisi yazıda belirttiğim gibi bilim insanlarının bu robotları hayatlarımızda bir aciliyet olarak görmesi ikincisi ise ileride belki de çoğu iş yerinde sadece robotlar çalıştırılmaya başlanıp yoğun bir işsizliğe yol açacak olması. Hatta bu konuda harika bir diziyi yeni bitirdim. ”Better Than Us”. İzlemenizi tavsiye ederim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.