Covid-19 Geçirenlerde Aşı Gerekli Mi?

0 960

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Küresel düzeyde vaka sayılarının azalma eğilimine girmesiyle birlikte başta İskandinav ülkeleri olmak üzere, çoğu Avrupa ülkesi salgına karşı uyguladıkları kısıtlamaları tamamen kaldırmaya başladı. Bu kararın alınmasında en büyük dayanak bu ülkelerdeki aşı oranlarının yüksekliği. Tam aşılı kişilerde enfeksiyonun daha hafif seyretmesi önlemlerin de ortadan kaldırılmasına neden olmakta. Bu yaklaşımın ne kadar doğru olduğunu zaman gösterecek. Tam aşılı oranları yeterli seviyeye ulaşmamış ülkelerde bu yaklaşım fazla riskli.  Ancak bu kararlara yol açan esas nokta artık ülkelerin virüsün, özellikle de Omicron’un bulaşmasını engelleyemediği ve virüse teslim olduğu gerçeği.

İnsanlar arasındaki bir başka tartışma konusu hastalık geçiren bireylerin aşılanmasına gerek olup olmadığı.

Bu konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma 16 Şubat 2022’de New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Araştırmanın verileri 1 Mart ve 26 Kasım 2021 tarihleri arasında, İsrail’in Delta varyantı etkisinde olduğu döneme rast gelmekte.

Araştırma sonuçları hastalığı geçirdikten (3 ay) sonra aşı dozu (Biontech) almış bireylerde tekrar enfeksiyon gelişme sıklığının hastalığı geçirip aşı olmamış bireylere göre dört kat daha az olduğunu gösteriyor.

Aşının etkisi 65 yaş altı bireylerde (%82 etkinlik) 65 yaşın üzerindekilere (%60 etkinlik) göre daha belirgin olsa da ileri yaşlı kişilerde de küçümsenmeyecek bir düzeyde. Öte yandan hastalığı geçirdikten sonra tek doz veya çift doz aşı yaptırma arasında belirgin bir fark yok. Bildiğimiz gibi hastalık geçirmeyen kişilerde tek doz aşının etkisi oldukça sınırlıydı.

Bu sonuçlar salgının Delta evresinde hastalığı geçirdikten sonra aşı yaptırmanın ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Bu sonuçları baz alıp Omicron ile ilgili tahminlerde bulunalım.

Omicron ile gelişen hastalığın daha düşük düzeyde ve kısa süreli bağışıklık bırakmasını varsaydığımızdan hastalık sonrası erken dönemde aşı takviyesi son derece gerekli olacaktır. Ancak Omicron’un çok bulaşıcı olması ve aşının bulaşmayı önlemede sınırlı kalmasından ötürü, aşının hastalık oluşmasına karşı etkisi Delta varyantındaki kadar yüksek olmayabilir. Ancak hastalık sonrasında yapılacak aşının kişinin hastalığı bir başkasına bulaştırmayı azaltacağı ve hastalığın hafif geçmesini sağlayacağı, ölümlere engel olacağı da ortadadır.

Sonuç olarak Omicron ile hastalanan bir bireyin izolasyon süresini tamamladıktan sonra, takvimine uygun süreyi geçirmeden aşısını yaptırması ve bağışıklığını güçlendirmesi önerilmektedir. Hastalık geçirme aşı takviminin ertelenmesi için bir sebep olmamalıdır.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.