COVID-19 Geçirdiyseniz Yüksek Nöropati Riski İle Karşı Karşıya Olabilirsiniz

0 1.105

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nöropati, vücuttaki periferik sinirler üzerindeki hasarı ifade eden hastalıklardır. Periferik sinir kaynaklı ağrılara nöropatik ağrı denilmektedir. Nöropati, sinirlerin travmatik hasara uğraması ya da enfeksiyon ile toksin kaynaklı olabilmektedir.

Periferik nöropati ellerde ve ayaklarda ağrı, karıncalanma ve uyuşmaya sebep olmaktadır.

Virüsler sinirlere zarar vererek periferik nöropatiye neden olduğu bilinmektedir. HIV ve zona gibi birkaç viral enfeksiyon, periferik nöropatiye sebep olmaktadır.

Pandeminin ilk yılında SARS-CoV-2 için test edilen 1.500’den fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar pozitif test sonucuna sahip kişilerde testleri negatif olanlara göre ağrı, uyuşma veya karıncalanma bildirme olasılığının yaklaşık üç kat daha fazla olduğunu bulmuştur.

Anesteziyoloji doçenti ve bölümün Klinik, Çeviri Araştırmaları Bölümü direktörü olan Haroutounian, “Viral bir enfeksiyonun artan nöropati riski ile ilişkili olup olmadığını anlamak önemlidir” dedi.

Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, birçok kişi için COVID-19 ile ilgili sorunların ilk enfeksiyondan daha uzun sürdüğüne dair artan kanıtlara ek olarak, pandeminin ilk aylarında enfekte olan bazı kişilerin periferik nöropati yaşadığını keşfettiler. 1556 kişi ile yürütülen çalışmada testi pozitif çıkan kişiler daha sağlıklı ve daha genç olma eğilimindeydi ve %29’u tanı anında nöropati semptomları bildirdi.

Günümüzde Covid-19 virüsüne bağlı net tanı kriterleri bulunmamaktadır.

Harutyunyan çalışma tek merkezde yürütüldüğünden bulguların doğrulanması için daha fazla araştırma yapılmasını gerektiğini söyledi. ‘Ayrıca çalışmaya katılan hastalar anket üzerinden değerlendirilmiş olup herhangi bir fizik muayene ya da yüz yüze görüşme yapılmamıştır.

Yapılan bu araştırma bize Covid-19 Virüsünün sebep olabileceği bir risk faktörünü daha öne sürmüştür.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.