Covid-19 Enfeksiyonunda Bebeklerimizi Nasıl Emzirmeliyiz?

0 120

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid 19 enfeksiyonunda sürecini biraz yorucu ve karışık geçiriyoruz.

Bu süreçte anne olarak neler yapabiliriz?

Hastalık sürecinde emzirme nasıl olmalı?

Hadi gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Bu süreçte gebeler ve anne karnındaki bebeklere (fetüs) olan etkisi hakkında sınırlı veriler mevcuttur. Covid 19’un gebe ve fetüs üzerindeki olası sonuçlarının yanı sıra, yenidoğan üzerindeki potansiyel etkisi, anne ve yenidoğanın uygun yönetimi ve son olarak Covid-19 tanısında emzirmenin devamlılığı da büyük bir endişe yaratmaktadır.

  • Anne sütü bebekleri korumak için önemli bir antikor kaynağı olduğundan, annelerin emzirmeye teşvik edilmesi gerekmektedir. Anne sütünden alınan PCR testi negatifse süt bebeğe verilebilir.
  • Anne korunma önlemlerini aldıktan sonra bebeği emzirebilir ya da sütünü sağıp bebeğe verebilir. Anne sütünü sağarken ellerini yıkamalı, maske takmalı, oda sık sık havalandırılmalı ve giyilen kıyafetler 60-90 derecede yıkanmış olmalıdır.
  • Emzirme ile ilgili farklı görüşler olmasına rağmen genellikle beslenmenin anne sütü ile olması yönündedir. Covid-19 tanımlı annenin doğumundan hemen sonra bebeğinin 14 gün izole edilmesi ve sağma ile beslenmenin desteklenmesi önerilmektedir.

Bebeğinizle aranızdaki en güzel bağlardan biri de anne sütüdür. Koşulsuz ve ulaşılması kolay yöntemdir. Bebeğinizin hayata tutunması için anahtar rolündedir. Bebeğinizle ten tene temasını sağlayarak onun güvende hissetmesine yardımcı olursunuz. Bebeğinizi bütün fiziksel zararlardan korumak için her türlü önlemi alırken onu görmediğiniz zararlı canlılardan da anne sütüyle korumuş olursunuz.

Çuvadar, Ayşe; Özcan Handan, Covid 19 enfeksiyonunda emzirme ve ebelik bakımı, Sağlık Akademisyenleri Dergisi 2020;7:137-140

World Health Organization. Coronavirus disease (Covid-19) outbreak 2020.http://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019. (Erişim tarihi: 15.04.2020)

Sonja, A.,Rasmussen, M.D.,John,C. Et al. (2020). Coronavirus Disease 2019(Covid 19) and pregnancy: what obstetricians need to know. American Journal of Obstetrics&Gynecology. http://doi.org/10.1016/jajog.2020.02.017

Rasmussen, S.A., Smulian, J.C.,Lednicky,J.A.,Wen, T. S., Jamieson, D. J. (2020)Coronaviru Disease2019 (COVID-19) andpregnancy:what obstetricians need to know. Am J ObstetGynecol. Doi: 10.1016/j.ajog.2020.02.017

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.