Covid-19 Aşısı Öncesi Su Tüketin!

0 1.578

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda koronavirüsün çeşitli varyantlarıyla karşı karşıyayız. İçinde bulunduğumuz dönem aşının önemini bir kere daha hissettiriyor.

Aşının önemliliğinin yanında ufak yan etkileri insanlar açısından endişe yaratabiliyor. Ancak hep şu bakış açısına sahibim:

Ağrı kesicilerin bile ne kadar yan etkileri olduğunu biliyor musunuz?

Muhtemelen bilmiyoruz. Ancak prospektüs okununca aslında aşıyla aynı yan etkileri göreceksiniz.

Şu aşamada aşı uygulaması hızla devam ederken sizlere bu konuda bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Günde kaç bardak içiyorsunuz?

Su içmediğinde vücudunuzda olan değişiklikleri fark ediyor musunuz?

Günlük su tüketiminin yıllardır farkındayız. Bu konuda hemen hemen her gün haber duyuyoruz. Vücudumuzun fonksiyonel açıdan daha iyi bir işlev görmesi için suyun yeri hiç şüphesiz tartışılmaz.

Günde en az 8 bardak tüketilmesi gereken suyun önemine kanıtlanmamış ama çalışmalarının devam ettiği bir bakış açısından bakalım.

Yurt dışında ‘Covid 19 aşısı olmadan önce su içmek faydalı olabilir.’ şeklinde bir açıklama yapıldı. Cümleye dikkat ederseniz ihtimaller üzerinden konuşuyoruz. Yani kesin doğru diye bir şey demiyorum. Ancak bu konuda yapılan araştırmalara baktığımızda; aşıdan önce su içmek aşının yan etkilerini hafifletebilir.

Aşının uygulandığı yerde şişlik ve beraberinde ağrı, yorgunluk meydana gelmektedir. Bazı ufak istisnalarda ise baygınlık görülebilir. Bu etkileri hafifletmek açısından Buffalo Üniversitesi’de araştırmacı olan Prof. Thomas ‘Su tüketiminin az olması aşı sonrası ateş ile sonuçlanabilir. Ayrıca baş ağrısını şiddetlendirir.’ şeklinde açıklamıştır. Thomas’a göre, su tüketimi aşı açısından hiçbir zarara sebep olmamaktadır.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı ve profesör olan William Schaffner’in bu konudaki fikrini size iletmek istiyorum.

Prof. Schaffner’e göre, su tüketimi aşı sonrası sersemliği hafifletmektedir.

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) de, aşı sonrası su tüketimi olursa ateşin daha az olacağını ifade etmiştir.

Şimdi bu bilgilere bakınca zaten su tüketiminin zararlı olmadığını bildiğimizden aşı öncesi ve sonrası 1 bardak su içmek fayda sağlayabilir.

Hepinizin bu yazıyla beraber aşı uygulamadan önce ve sonrası su tüketerek elde ettiğiniz deneyimleri paylaşmanızı istiyorum?

Deneyimlerinizi yazının altına yazabilir ya da dijital platformlardan bizlere iletebilirsiniz.

Sonuna kadar bana bu yazıda eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim ve diğer içeriklerimize saglikasistani.net platformundan ulaşabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Miller, K. (2021, November 15). Why You Might Want to Drink Water Before You Get Your COVID-19 Vaccine or Booster Shot. health.com: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/drink-water-before-covid-vaccine-booster adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.