Covid-19 Aşısı İnsan Hakları İhlallerini Zorunlu Kılar Mı?

0 2.654

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Haber başlığının hepinizin dikkatini çektiğinin farkındayım. Bu haberi gördüğümde geçtiğimiz günlerde iş yerinde mobbinge uğrayan bir arkadaşım geldi. Onun gibi bu soruyu kendilerine ve çevrelerine soran tüm bireyler adına dile getirmek istedim.

Bana göre aşının bir yerde zorunlu olması gerekiyor ve hak ihlali değil. Ancak halkın yanlış haber kaynakları ve çevrelerinde gördüğü olumsuz durumlar sebebiyle aşıya karşı önyargılı olmalarını anlayabiliyorum.

Büyük şirketlerin, bazı kurum ve kuruluşların beraberinde birçok prosedür insanları bir yerde aşı olmaya zorluyor.

Napolyon bile çiçek hastalığı döneminde insanları aşı konusunda zorunlu tutmamış teşvik edici olmuştur.

Yöneticilerin, kurum ve kuruluşlarında yönlendirici olmasını tavsiye edebilirim. Aksi halde çatışmalar ortaya çıkmakta.

Bu konuda Türkiye’de pek protesto olmadı ancak dış ülkelerde her geçen gün protesto olduğu bilinmekte.

Daha geçtiğimiz haftalarda Kanada Ottowa’da kamyoncular tarafından yapılan gösteri protesto amaçlıydı.

Bu ilk protesto değil. Güney Kore, Fransa gibi ülkelerde de bu amaçla devam eden protestolar var.

Daha önce haber kanallarında da görmüştük. Citygroup ve Google’da çalışanlarını bu konuda uyarıda bulunmuş hatta çalışanlarını bir nebze zorunlu tutmuştu.

Bu konuda uzmanlar hak ihlali olmadığını savunuyor. Çünkü Covid-19’dan ciddi derecede etkilenen bireylerin aşı olmayan bireyler olduğunu savunuyor.

 Yani bu noktada insanlığın faydasına olan tek şey: AŞI

Ben insanlara bu konuda gerçekçi konuştuğum için mizacım sert anlaşılıyor ama şu yönden bakmanızı istiyorum. Sizi köpek ısırdığında 15 yıl önce kuduz aşısı olmuştum olmama gerek diyor musunuz? Ya da ayağınıza çivi battığında tetanos aşısı olmayalım aman bir şey olmaz diyor musunuz? Hayır demiyoruz bence. Soluğu acil serviste alıyoruz.

Peki bu durumun ne farkı var?

Bana göre hiçbir farkı yok. Bana 10 doz aşı olman gerek deseler ben olurum 😊

Bu aşıya bu kadar tepki gösteriliyor ama geçmişte zorunlu kılınan aşılar hiç araştırıldı mı? Ben bu sorunun cevabının %80 hayır olacağını tahmin ederek size şu soruyu sorup yanıtlamak istiyorum.

Geçmişte Zorunlu Kılınan Aşı Var Mıydı?

Tabi ki var. Mesela 19. Yüzyıla bakınca İngiltere çiçek aşısını zorunlu kılmıştı. Diğer aşıların uygulanmasına bakılınca ebeveynlerin çocuklarını bile aşı yaptırmak için çok sayıda başvuru yaptığını görüyoruz.

Umarım bu yazı sizleri aşıya karşı cesaretlendirir. Önyargılarınızdan kurtulup, sağlığınızı düşündüğünüz günler diliyorum.

Letzing, J. (20222, Jan 31). Are COVID-19 vaccine mandates human rights violations? weforum.org: https://www.weforum.org/agenda/2022/01/are-covid-19-vaccine-mandates-a-human-rights-violation/ adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.