Çocuktur, Doğru Söyler!

0 3.377

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İstismara uğrama konusunda ebeveynler neden çocuklarına inanmazlar?

Herhalde çocuğa inanıp bunu sorgulamaktansa, yetişkinin yapmadığına inanmak daha kolay. Halbuki “Çocuktan al haberi” gibi atasözü de vardır.

Çocuklarına inanmayan ebeveynler onları kendilerinin yetiştirdiğini unutmamalı. Çocuğun rol modeli ana babadır. Çocuklarınıza inanmak daha kötü olayların önüne geçebilir. Çünkü cinsel istismar konusunda hikâye uyduran çocuk sayısı çok azdır. Eğer bir çocuk cinsel olarak istismar edildiğine ilişkin bilgi veriyorsa temel yaklaşım çocuğa inanmak olmalıdır.

Çocuk bu durumdan bahsettiği zaman “yanlış anlamışsındır o amcan, o teyzen, o abin, o ablan” diyerek cinsel istismara zemin hazırlanmamalı. Bu konuda aşırı dikkatli olunmalı!

Cinsel istismarın rızası olmaz, kazası olmaz!

Bilerek, isteyerek yapılan bir sömürmedir, suiistimaldir, faydalanmadır, zorbalıktır.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde;

  • %30’unun 2-5
  • %40’ının 6-10
  • %30’unun 11-17 yaş grubu olduğu görülmektedir.

Çocuklara özel bölgelerine dokunulmasına izin vermemeleri gerektiği öğretilmelidir.

Dokunulduğu zaman bağırmalarını, hemen anne veya babaya anlatmalarını, okulda öğretmenleri ile konuşmasını söylemeliyiz. Çocuk bu durumları anlatmaktan korkmamalı, söylemeli, anlatmalı.

Çünkü istismarcılar; otorite kuran büyük bir kişi olduğu zaman çocuk korkar anlatamaz ve kendi suçu olduğunu düşünür. Kimse kimsenin bedenine dokunamayacağı anlatılmalı, bilinçlendirilmeli.

Çocuğumuza yaşına uygun şekilde cinsellik anlatılmalı, çocuk bunları öğrenmek için başka kaynak aramamalı. İstismarcıları uzak yerde aramamak gerekiyor. Çünkü %80’i çocuğun tanıdığı birisidir. EN YAKINLARIDIR. Çocuğun ebeveynleri başta cinsel gelişimini tamamlamalı ki ondan sonra ebeveyn olup, çocuk yetiştirsinler.

Çocuk 3 yaşından itibaren cinsellikle ilgili sorular sormaya başlar. Bunlara nasıl cevap vermesi gerektiğini bilmeli anne ve babalar. Cinsellik doğru üslup ve netlikte konuşulmalı. Geleneksel olarak cinsellik konuşulmaz, ayıplanır, “sen küçüksün sus bakayım” diye terslenir çocuklar. Sorular duyulmaz, geçiştirilir, leylekler getirdi gibi cevap verilir. Cinselliği konuşmalıyız, soruları cevaplandırmalıyız, çocuklara kendilerini korumayı öğretmeliyiz.

İstismarcılar için ne kadar önlem alsak da ne kadar çocuklarımızı korumaya çalışsak da belki yetiştirdiğimiz çocuklar geleceğin istismarcıları olacak bilemeyiz. Kulağa çok rahatsız edici geliyor ama ne yazık ki toplum olarak biz erkek çocuğu gösterir, gurur duyar, kız çocuğu utanmalı, gizlemeli diye düşünürsek cinsiyet eşitsizliğinin temelinde potansiyel istismarcı yetiştirmiş oluruz. “Hadi oğlum göster amcalara, teyzelere” diyenleri mutlaka duymuşsunuzdur. Böyle çocuk yetiştiren bir ebeveyn o çocuğa cinsel organını her yerde gösterebileceğini ve çevresindeki insanların hoşuna gittiğini aşılayacak ve sonuç kimsenin hoşuna gitmeyecek.

Kapsamlı bir genelleme yaptığımı düşünebilirsiniz, evet, ama bu konuda kapsamlı genelleme yapıp herkes çok dikkat etmeli, aşırı dikkatli olmalı, evhamlı olmalı demek istiyorum! Çünkü bu bizim kanayan yaramız asla kabuk bağlayıp iyileşmiyor.

Kayıp ilanı, dört bir yanda arama, ipucu yakalama, ceseti bulma, adli tıp, otopsi, tecavüz bulguları ve amca, baba, dede, abi, komşu. Üç-dört gün yas. Gündemde. Sonra tekrar başa.

Bu döngü böyle devam ediyor. Acı ama herkes anne baba olmamalı. Sorunun köküne inip çocuk yetiştirme eğitiminden önce anne baba olma eğitimi verilmeli. Belki böylelikle hem istismar etmeyecek hem de istismara uğramayacak yetişkinler olacak.

Başta da belirttiğim gibi çocuğun rol modeli anne babadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.