Çocuklukta Sendrom Dönemleri Var Mıdır?

0 8.959

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün sizlere günümüzde anne babaların sürekli dile getirdiği sendromlar konusuna değineceğim.

Konuyla ilgili herkes bir şeyler biliyor ama önemli olan doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek olduğunu düşünüyorum.

Sendromların 2 yaşında başladığını ve ilerleyen yaş dönemlerinde de görüldüğünü dair bir inanış yaygınlaştı. Karşılaşılan durumlar ise, çocukların bu dönemde kendilerini yerden yere atma eğiliminde olduklarını annesine babasına sürekli vurma davranışı içinde olduklarının bu tür öfke nöbetleri devam ederken bencil ve dürtüsel davranışlar sergilediklerini ve bu tepkilerin sendrom dönemlerinden kaynaklandığı düşündükleri ve çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmedikleri için de anne babaların bu dönemi kabullendiklerini görülmektedir.

Evet. Şöyle söylemeliyim ki, sendrom diye bir şey yok.

Bu konuya açıklık getirmek gerekirse her yaş döneminin getirdiği farklı bir takım özellikler olduğunu ve bu özelliklerden kaynaklanan çocuğun davranışlarında değişiklikler gözlemlenmektedir.

Oysa ki sendrom bir hastalık belirtisi ya da hastalığın alt grubu olarak tanımlanmaktadır. Çocukların bu yaş dönemlerinde duygularını ifade etmede yetersiz kaldığı zamanlarda ağlama, vurma ve buna benzer davranışlar göstermesi gayet sağlıklı bir süreçtir.

Bu dönem de çocuğun bakımını üstlenen anne baba veya aile büyüklerinin her konuda tutarlı davranmaları, çocuğun istek ve ihtiyaçlarını zamanında karşılamaları ve çocuğun kendini güvende hissetmesi önemli bir yer tutmaktadır.

Özellikle çocuğun hayatında sınırlarını ve özgürlüklerini tanımlamak, kendini rahat ifade edebilmesi için uygun bir ortam oluşturmak ve kendi ile ilgili kararlar alınırken tercih yapmasına izin vermek oluşabilecek krizlerin önüne geçecektir.

Bu dönemin getirdiği bir takım özelliklerin varlığından emin olduğumuza göre, nasıl durumlarda uzman desteği almalısınız ondan bahsetmek istiyorum.

Çocuğunuzun gelişim özelliklerini bilinçli bir şekilde takip etmenize rağmen, değişmeyen durumlar var ise içine kapanıklık, konuşamama, saldırganlık, öfke, kendine ve çevresine zarar verme gibi böyle durumlarda uzman desteği almanız çocuğunuzun da oluşan davranış değişikliklerinin nedenlerini anlamanızı sağlayacağı gibi erken tanı tedavi sürecini de kolaylaştıracaktır.

Şunu unutmayalım ki, çocuğunuzdaki değişimi ilk fark edecek olan sizsiniz.

Çocuğunuza en iyi yardımcı olacak kişi de yine sizsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.