Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Sınav Kaygısı İle Nasıl Baş Edilir?

2 1.043

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sınav kaygısı çocuklarda ve ergenlerde en sık görülen kaygı türüdür.

Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav esnasında  etkili bir biçimde kullanılamaması ve bu yüzden  başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır.

Kaygının sınavdan önce fiziksel ve psikolojik olarak değişimlerle ortaya çıktığı görülmektedir. Her bireyin sınava bakış açıları farklı olduğu için kaygının etkileri değişik şekilde gözlemlenir.

Gerçekçi olmayan düşünce biçimlerine sahip olmak kaygının oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle bireylerin sınavlara yükledikleri anlamlar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlar  davranışlarına olumsuz yönde etki göstermektedir.

Eğitim öğretim aşamasında öğrenciler sürekli olarak sınavlarla karşı karşıyadır.

Öğrencilerin eğitim hayatlarını devam ettirebilmeleri için  sınavlarda başarılı olmaları çok büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte başarılı olmaları da sınav öncesi ve sınav esnasında kaygılanmamalarına bağlıdır. Öğrencilerin sınav kaygısı üzerinde öncelikle ebeveynler olmak üzere toplumun etkisinin de fazla olduğu görülmektedir.

Spielberger’e göre sınav kaygısı, herhangi bir sınav ya da değerlendirme sırasında, kişinin gerçek performansını engelleyen bilişsel, duyusal, davranışsal niteliklere sahip, kişide gerginlik yaratan, hoş olmayan bir duygu durumu olarak tanımlanmaktadır.

Bir başka tanımda ise, Liebert ve Morris sınav kaygısının “kuruntu” ve “duygusallık” olmak üzere iki boyutu olduğunu ifade etmişlerdir.

Liebert ve Morris’e göre “kuruntu”, sınav kaygısının bilişsel boyutudur ve bireyin kendisi hakkında düşündüğü olumsuz yorumları, içsel konuşmalarını içermektedir.

Duygusallık boyutu; sınav sırasında, kişide görülen fizyolojik tepkilerdir. Hızlı kalp atışı, terleme, sararma gibi bedensel tepkiler duygusallık boyutu olarak ele alınmaktadır.

  Çocuklarda sınav kaygısına neden olan faktörler;

 • Öğrencinin düşük özgüvenli olması,
 • Ebeveynin öğrencinin performansına yönelik yüksek beklenti düzeyi,
 • Öğrencinin sınava girmeden olumsuz düşünmesi,
 • Öğrencinin sınav sonucuna odaklanması,
 • Öğrencinin ders çalışma düzeninin olmaması,
 • Öğrencinin sorumluluklarını zamanında yerine getirmemesi,
 • Ebeveynin çocuğuna karşı otoriter ve baskıcı tutum sergilemesi,
 • Öğrencinin başka bireyler ile kıyaslanması,
 • Fizyolojik ihtiyaçların yeteri kadar karşılanmaması (yorgunluk, uykusuzluk, düzensiz beslenme gibi.

Çocuğunuzun sınav kaygısı ile baş etmesi için her zaman yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Çünkü hayatın sınavlardan ibaret olmadığını ve aile desteğini görmesi ile girilen sınavlarda kaygı azalarak başarı oranı artacaktır.

Karaburç, G; Tunç, E.(2017). Sınav Kaygısını Azaltmaya  Yönelik Bilişsel Davranışçı Yaklaşımına Dayalı Grup Rehberliği Programının Etkisinin İncelenmesi. Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 15

Eker, (2017) Ortaokul Öğrencilerinin Yaşadığı Sınav Kaygısının Nedenleri ve Anne- Baba tutumlarının Sınav Kaygısına  Etkisinin İncelenmesi. İstanbul, Nişantaşı Üniversitesi, 95

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Songül diyor

  Bu dönemde salgın stresi harici sınav stresi ve temposunda hırpalanan öğrenciler ve veliler için yeterince anlaşılır bir dille bizlerle bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. 🤗🤗

 2. Büşra diyor

  Çok teşekkür ederiz çocuğumun davranışında bilgenmeme yardımcı oldunuz. Ellerinize emeğinize sağlık AYŞENUR HANIM

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.