Çocukluk Travması Yaşayan Kadınlar MS Hastalığına Daha Yatkın Oluyor

0 2.663

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklukta yaşanan her şeyin bir travma sebebi olduğunu söylemek benim için üzücü olsa da bu yadsınamaz gerçeği değiştiremeyiz.

Sizlerle bu yazımda çocuklukta yaşanan cinsel başta olmak üzere tüm travmaların bağışıklık sistemini değiştirerek MS Hastalığına yaklaştırdığını konuşacağız.

Şüphesiz cinsel istismar her yaş grubu için bir travma sebebi. Ancak çocuk yaşta buna maruz kalan bireylerin yaşayacağı sorunların daha büyük olacağını da tahmin ediyoruz. Bizler fiziksel ve ruhsal sorunlara odaklanırken bilim bu konuda boyut atlayarak MS üzerine odaklanmışlardır.

MS Hastalığı hakkında daha önce konuşmuştuk. İlerleyici seyreden bu hastalığın çocukluk çağı ile ilişkilendirilmesi oldukça ilginç.

Dahası bu konuda her ne kadar ülkemizde araştırma kısıtlı olsa da Norveç’te anne, baba ve çocuklara yönelik yapılan ve yıllarca süren anketin sonuçları oldukça şaşırtıcı.

Şimdi gelelim sonuçlara…

Anketi dolduran kişiler arasında 14477 kadarı cinsel istismara uğramış ve bununla beraber depresyon, sigara kullanımı ve kilolu olma durumları mevcuttu.

Yani alışkanlıklardan tutun fikirler kadar ne kadar etkilemiş değil mi?

Şimdi bunun MS hastalığı ile bağlantısını soracak olursanız;

  • Sigara içme,
  • Obezite,
  • Eğitim düzeyi ve hane geliri gibi etkenleri incelediğimizde çocukken istismara uğramış kişilerin MS hastası olma durumlarının artmakta olduğu saptanmış.

Peki, İlişki Boyutlu Travmadan Kasıt Nedir?

İlla cinsel ilişki kastedilmemektedir. Cinsel ilişkinin yanı sıra duygusal ve fiziksel istismarda bu sıralamaya dahildir.

Bu Travma Beynin Hangi Kısmına Etki Ediyor?

Bu tarz travmalar beynin sinyallerini ve salgı bezlerini etkilediği için inflamasyon odakları dahi ortaya çıkarmaktadır.

Şiddetin, tacizin her türlü karşısında olduğumuzu belirterek şunu söylemeliyim ki sadece MS değil pek çok hastalığın temelinde bu tarz sorunlar yatmaktadır.

Bu tarz durumların kimsenin başına gelmemesini temenni ediyorum. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Childhood Emotional Trauma Linked to Heightened Multiple Sclerosis Risk Among Women. (2023, 04 04). neurosciencenews.com: https://neurosciencenews.com/childhood-abuse-multiple-sclerosis-20313/ adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.