Çocuklarınızı Sakinleştirebilmeniz İçin 7 Etkili Öneri

0 3.580

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sorun olarak görülen bir şeyi çözmek için öncelikle o sorunu oluşturan şeyi anlamak gerekir. O yüzden çocuğunuz öfkelendiğinde ağladığında ve duygu patlaması yaşadığında nedenini anlamaya çalışın. Nedenini bulmak için şu yolları izleyebilirsiniz.

1. Çocuğunuzun bedenini kontrol edin.

Bir çocuk eğer fiziksel olarak rahatsız ise olumsuz davranışlar sergilemeye meyilli olacaktır. Bu yüzden ilk olarak çocuğunuz aç mı, yorgun mu, uykusuz mu, bir yeri mi ağrıyor diye araştırmalısınız.

2. Kendinizi kontrol edin.

Çocuklar yaşananları anlamak için sezgilerini kullanırlar. Sezgisel olarak sizin yaşadığınız duyguların farkında olurlar. Bu sebeple, çocuğunuzun duygusunu anlamak için önce kendi duygunuzu kontrol etmelisiniz. Siz iyi misiniz? Huzurlu musunuz yoksa gergin misiniz?

3. Etrafınızı kontrol edin.

Çocuğunuzu rahatsız edecek, onu huzursuz edecek ya da korkutacak bir şey var mı? Bu bir hayvan olabilir, bir koku olabilir ya da bir ses olabilir.

4. Ses tonunuzu kontrol edin.

Bakışlarınız, sesiniz, kelimeleri söyleme şekliniz onu sakinleştirecek şekilde bir bütün oluşturuyor mu? Kelimeleriniz ‘bir şey yok’ derken, beden diliniz de aynı şeyi gösteriyor mu?

5. Çocuğunuzun duygusunu anlamaya çalışın.

Duygular ifade edilmelidir. Fakat çocuklar duygularını kelimelerle ifade etmeyi bilmezler. Bunun yerine ağlarlar, oyuncaklarını atarlar. Bu davranışların size yönelik olmadığınız bilmeniz sizi rahatlatacaktır. Böyle anlarda onu anlayın; ‘Ağlama!’ demek yerine ‘Şuan öfkelisin biliyorum, o yüzden ağlaman normal’ diyerek ona sarılın. Onu ikna etmeye çalışmayın, ödüller sunmayın. Sadece, o duygusunu yaşarken yanında olun.

6. Empatik olun.

Siz bir duruma üzülüp ağladığınızda ‘Ağlama, ne var şimdi bunda ağlayacak’ diyen birine karşı ne hissedersiniz?

Bu cümleler sizi rahatlatır mı yoksa daha fazla öfkelendirir mi?

7. Nefes Kontrolü Sağlayın

Nefes almak ve aldığımız nefesi saymak, hem dikkati farklı bir yöne çekmek için hem de oksijen ile zihnimizin canlanmasına yardımcı olur. Bu sebeple, çocuğunuzla birlikte balon şişirebilir ve kaç nefeste balonu şişireceğinizi sayabilirsiniz.

Unutmayın; çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz.

Onu mutlu eden, ona iyi gelen şeyler neler?

Onu güvende hissettiren yer neresi?

Belki bir oyun alanında koşmak, belki en sevdiği oyuncağına dokunmak ya da belki sevdiği birini görmek, sesini duymak ona iyi gelecektir.

Dikkatini inat ettiği şeyden, sevdiği başka bir şeye çekmek; ya da onu huzursuz hissettiren şeyden, ona güven sağlayan şeye çekmek olumsuz duygusunu azaltacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.