Çocuklarımda ve Kendimde Göz Teması Kurma Becerisini Nasıl Geliştiririm?

0 424

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili ebeveynler,

Bu yazımızda göz teması kurmanın öneminden bahsedeceğim.

Bebekler dünyaya geldiklerinde bizimle göz teması kurmayı öğrenerek gelmezler. Bu beceri yaklaşık olarak bebeklerin doğum itibariyle ikinci üçüncü ayında oluşmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğunun temel belirtilerinden birisi de göz teması kuramamaktır. Göz teması kuramayan çocuklar bakamazlar, bakamayan çocuklar ise dinleyemezler. Bu nedenle de diğer becerileri kavramakta zorluk yaşamaktadırlar.

Taklit becerilerinin gelişimi dil becerilerinin gelişmesine bağlıdır. Bu sebeple göz temasının arttırmak veya göz teması kurmak çocuklar için çok önemlidir.

Ulukol’un aktardığına göre ‘’Çocuk hekiminin, muayene sırasında otizm açısından uyarabilecek belirli bulguları bilmesi beklenir. Bebek üç aylıkken;

 • Bakım veren kişilerle göz teması kurmuyorsa,
 • Mırıldanmıyor ve sesli harflerden oluşan sesler çıkarmıyorsa,
 • Gözlerini bir objeye dikip obje hareket ettiğinde onu gözleriyle takip etmiyorsa,
 • Yüzüstü yatırıldığında başını yukarı kaldıramıyorsa,
 • İhtiyaçları karşılanınca gülümsemiyor ve ağlamayı kesmiyorsa klinik olarak otizm açısından riskli bebek olarak değerlendirilmektedir.’’

Çocuğunuz eğer göz teması kurmakta zorluk çekiyor ise kesin otizmden şüphelenmemek gerekir.

Otizmden erken dönemde şüphelenmemiz için sadece göz teması kuramıyor olması yeterli değildir. Bebeğinizin göz temasının kuramamanın yanında isme tepki vermemesi, sosyal gülümsemesinin olmaması gibi becerilerini yerine getirememesi gerekmektedir. Bebeğiniz görme problemlerinden kaynaklı olarak da göz teması kuramıyor olabilir. İlk önce çocuğumuzu çocuk doktoru ve daha sonra göz doktoru tarafından muayene ettirmek gerekmektedir. Bebekler dünyaya geldiklerinde görme duyusu yüzde yüz gelişmiş olarak gelmezler. Çocuğunuzun ilk beş ay civarı göz teması gelişmez ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Peki çocuğumuzun göz temasını arttırmak için neler yapmalıyız?

 • Ce-e oyunları: Çocuğunuz ile göz seviyesine inip gözlerinizi kapatıp açarak ce-e deyin.
 • Baloncuk oyunu: Baloncuk çıkaran oyuncak ile çocuğunuzun göz seviyesine indirip üfleyin.
 • Büyük renkli şapkalar ve renkli gözlükler takın. Çocuğunuz ile göz teması kurmaya çalışın. Çocuğunuzdan gözlüğü çıkartmasını isteyin. Göz teması kurduğu süreçte çok güzel baktın diyerek sosyal olarak pekiştirin. Bu sayede çocuğunuzun göz teması süresi artacaktır.
 • Yüzünüze sticker yapıştırın ve çocuğunuzdan çıkartmasını isteyin. Her size göz göze geldiğinde çok güzel baktın diyerek pekiştirin.
 • Çocuğunuzun yüzünü parmak boyası ile boyayın. Parmağınızı çocuğunuzun burnuna dokundurun. Bip bip diyerek oyunlaştırabilirsiniz. Baktığında sözel olarak pekiştirebilirsiniz.
 • İsmi ile seslenin. Bana bak deyin. Bakmazsa eğer fiziksel yardım ile bakmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun göz seviyesinde marakas çalabilirsiniz. Çocuğunuz bakınca sosyal olarak pekiştirebilirsiniz.

Ulukol, B. (2017). Çocuklarda Otizm Spektrum Bozukluğunun M-Chat (Modıfıed Checklıst For Autısm In Toddlers/ Değiştirilmiş Erken Çocukluk Dönemi Otizm Tarama Ölçeği) ve Tıdos (Three-Item Dırect Observation Screen/ Üç Maddelik Direk Gözlemsel Tarama) Tarama Testleri ile Değerlendirilmesi. Ankara Üniversitesi, Yayınlanmamış Yüksek lisans tezi. Ankara

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.