Çocuklarımda İşitme Problemi Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

0 1.515

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Bugün okulumuzda Hizmetiçi Eğitim Komisyonu tarafından davet edilen Dokuz Eylül Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Günay Kırkım’dan İşitme Problemlerinde Güncel Yaklaşımlar adlı güzel bir sunum dinledim.

Sunum süresince aklımdan işitme problemlerinin çok yaygın görülmesine rağmen neden yeterli farkındalığın olmadığını ve bu konuda neler yapabileceğimizi geçirdim. Bu yazım da farkındalık çabamın bir göstergesi olarak ortaya çıktı. Sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmak istedim.

Dünyada İşitme Kaybı Yaşayan Kişi Sayısı

Dünya Sağlık Örgütü; 2021 yılında dünyada 430 milyon işitme kaybı yaşayan kişi olduğunu, bu rakamın 2030 yılında 630 milyona, 2050 yılında ise 700 milyona çıkacağını belirtmektedir.

Ayrıca dünyada 35 milyondan fazla çocukta işitme kaybı ve işitme kaybına bağlı ek sorunlar görülmektedir.

Bu yazımın genel konusu daha çok çocukların işitme problemleri üzerine olacak. Her bir yaş dönemi ayrı ele alınması gereken özelliklere sahip. Özellikle çocuklar bu yaş dönemlerinin en önemli bölümünü oluşturuyor.

Bir anne, bana, teyze, hala, dayı, amca vs. olduğunu düşünerek kendi ve akrabalarınızın çocuklarında işitme problemlerini kolayca tespit edebileceğinizi biliyor musunuz?

Sadece çocukları izlemek bile erken aşamalarda işitme problemlerinin belirlenmesine ve sorunların daha ciddi boyuta gelmeden tedavi olmalarını sağlayabilir.

Peki, çocukların işitme problemi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İşitme kaybının göstergesi olabilecek maddeleri aşağıda listeledim. Bu maddeler ışığında çocuklarınızı gözleyebilirsiniz.

1. Okul başarısının düşüklüğü

Nedensiz bir şekilde çocuğunuzun okul başarısında bir ilerleme veya yavaş yavaş başlayan bir düşme olduğunda çocuğunuzun işitme probleminden kaynaklı olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü işitme problemi olan öğrenci öğretmenini sınıfta duyamadığı ve bu sorunu da dile getiremediği için okul başarısı düşebilmektedir.

2. Televizyona yakın oturma

Çocuğunuzun televizyona yakın bir şekilde oturması izlediği yayına karşı ilgisini gösterebileceği gibi televizyonun sesini duyamadığı için bilinçsiz bir şekilde yakın izlemesine neden olabilir.

3. Yüksek sesli TV izleme veya müzik dinleme

Normal kişilerin rahatlıkla duyabildiği televizyon izleme veya müzik dinleme seslerinden daha fazla şekilde sesi açmaları işitme problemlerinin göstergesi olabilir. Çoğu zaman ‘Duyamıyorum, yüksek sesle dinlemeye alıştım’ gibi ifadeler ile işitme problemleri maskelenebilir.

4. Dikkatsizlik (Kaza)

Çocuklarınızda sürekli farkında olmadığı kazalara maruz kalması işitme problemlerini gösterebilir. Örneğin, kişilerle veya araçlarla çarpışma sık görülebilir. Sesi duyamadığı için kazadan kaçınamadığını fark edebilirsiniz.

5. Siz konuşurken ağzınıza veya dudaklara bakma (göz teması azlığı)

İnsanlar konuşurken çoğu kez göz teması kurar. Özellikle işitme problemi olan çocuklar ise birisi konuşurken ağzına veya dudaklarına bakar. Böyle bir durumu gözlediğinizde işitme problemi akla gelmelidir.

6. Kelime öğrenme düzeyinde yavaşlık

Kelimeleri işiterek öğreniriz. Bunu çocukların konuşmaya eğitim almadan başlamalarından anlayabiliriz. Yeni kelimelerini sizlerden duyarlar ve tekrarlarla bu durum pekişir. İşitme problemi olan çocuklarda konuşmalar duyulamadığı veya az duyulduğu için kelimeler az öğrenilir ve konuşmayı öğrenme süresi uzar. Az kelime öğrendiğinden dolayı da kendini ifade etmekte zorluk yaşar.

7. Konuşma başlatmada güçlük

İşitme probleminden dolayı az kelime öğrenmesi veya daha az işittiği için kişiyi duyamamasından dolayı kişiye ne diyeceğini bilemediğinden konuşmayı başlatamaması veya daha az konuştuğu görülebilir.

8. Saldırgan davranışlar (anlamama kaynaklı)

İşitme problemi olan çocuklar anlamadığı veya anlaşılamadığından kaynaklı daha hırçın olabilirler. Bu durumun çocuğun normal olması veya hiper aktivite çerçevesinde değerlendirilmemesi gerekir.

9. Depresif mod

Çevresini anlamadığı, yeni şeyler öğrenemediği ve anlaşılamadığı için kendi iç dünyalarına dönerek yalnızlık duygusu içinde depresif görülebilirler. Bu nedenle uzun süreli depresyon belirtileri bulunuyorsa ve çözümü terapilerle sağlanamıyorsa işitme problemi yönünden de çocukların taranması gerekmektedir.

Çocuklarımızın sağlığını sürekli takip etmeliyiz. Periyodik kontrollerindeki sarkmalar veya ilgisizlik sağlıklarının çok hızlı ve geri dönüşsüz olarak bozulmasına neden olabilir. Bu konuda ailelere büyük görevler düşüyor. Bu nedenle ebeveynler olarak sağlık okuryazarlık düzeyi geliştirmeliyiz.

Bu etkinlikte öğrendiklerimden dolayı Prof. Dr. Günay Kırkım’a çok teşekkür ediyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.