Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyız?

0 121

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tuvalet eğitimi; çocuğun uyku ve uyanıklık süresi boyunca idrarını ve dışkısını kontrol edebilme becerisini kazanması, kendi başına tuvalet ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi için verilmektedir. Elbette bu durum çocuğun tuvaletini tutması ve tuvalete kendi başına gitmesinden ibaret değildir. Çocuğun kendi temizliğini tek başına giderebilmesi ve kullandığı tuvaleti temiz bırakabilmesi bu becerinin kazanılmasına dahildir. Genellikle bu eğitime çocuk 18-36 ay arasında iken başlanmaktadır ve eğitimin tamamlanması 6 yaşlarına kadar devam etmektedir. Fakat her çocuğun gelişiminin farklı seyredebileceğini düşünürsek bu eğitime başlamak için ailelerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar olduğunu belirtmemiz gerekir. Aileler çocuklarını dikkatle gözlemlemeli ve kendilerine öncelikle şu soruların cevaplarını verebilmelilerdir.

  • Çocuğum basit kıyafetlerini kendisi çıkarabilir ve giyinebilir mi?
  • Tuvaletinin geldiğini sözlü olarak ya da sözsüz olarak (jest ve mimikleriyle) belli eder mi?
  • Altının ıslandığını ya da kirlendiğini belli eder mi? Bu durumdan rahatsız olur mu?
  • Yürüme, oturma, çömelme gibi kaba motor becerileri gelişmiş mi?
  • 3-4 dakika civarı oturur vaziyette bekler mi?
  • Verilen basit komutları yerine getirir mi?
  • Anne Babayı taklit eder mi?

Bu sorulara cevabınız evet ise sırada çocuğunuzun kuruluk süresini belirlemeniz vardır. İki hafta boyunca gündüz saatlerinde çocuğunuzun uyanık olduğu vakitlerde çocuğun bezinin kuru olduğu süre kayıt altına alınmalıdır. Çocuğun uyanışından itibaren her yarım saatte bir bezi kontrol edilir, çocuğun altı kuruysa çizelgeye işaretlenir ve çocuk tuvalete veya lazımlığa götürülür. Çocuk çişini ya da kakasını yaparsa kaydedilir. Yapmazsa bezi bağlanır ve tuvaletten çıkartılır ve kaydedilir. 15 günlük kayıt sonucunda çocuğun kuruluk süresi 1 saat ve üzeri ise gündüz tuvalet kontrolüne başlanabilir.

Ayrıca çocuğun hazır olması gerektiği gibi bu eğitimi verecek olan kişinin de hazır olması gereklidir. Örneğin bu eğitimi verecek kişi anne ise çocuğun etrafa çişini-kakasını yapabileceğini kabul ederek, bu durumlara karşı hazırlıklı olarak başlaması çok önemlidir. Tuvalet eğitimine başlama sırasında taşınma, misafirliğe gitme gibi eğitimi zorlaştıracak durumlar olması bu kontrolün başarılı geçmesini güçleştirebilmektedir.

Son olarak unutulmamalıdır ki bez çocuktan bir kere çıkarıldıktan sonra tekrar takılmamalıdır. Bu nedenle eğitime başlayacağınız süreyi doğru belirlemeniz gerekmektedir.

Deniz, Ç., & Görak, G. (2016). Çocuklarda tuvalet eğitimi ve kullanılan yöntemler. Jaren, 4(1), 59-64.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.