Çocuklarda Raynaud Fenomeninin Gelişmesini Nasıl Önleriz?

0 117

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlk olarak Raynaud Fenomeni nedir bundan başlayalım.

Raynaud fenomeni(RF), havanın soğukluğu ve duygusal olarak stresle etkilenerek, vücudun uç kısımlarında yani el parmaklarında ya da ayak parmaklarında solukluk, morarma ve kızarıklık şeklinde görülen ve damarların daralması ile kendini göstermektedir.

Görülme sıklığı 12-15 yaş arasındadır. Aniden başlar ve nedeni tam olarak bilinmese de damarsal bir durum olduğu düşünülmektedir. Raynaud fenomeni birincil ve ikincil RF olarak ikiye ayrılır:

Herhangi bir altta yatan hastalığın olmaması veya kolajen doku hastalığı bulunmayanlara birincil RF denilirken, damarsal hastalık veya kolajen doku hastalığın bulunması ikincil RF olarak kabul edilmektedir.

Raynaud fenomeni romatoloji kliniklerinde özellikle kış aylarında sık yatış alan bir durumdur. Hastalara burada kapilleroskopi dediğimiz basit bir mikroskobik aletle tırnak yatağındaki kılcal damarların sayısı, boyutunu ve şeklini bize gösteren bir tetkik yapılmaktadır. Kılcal damarların boyutunda artışın olması ya da genişleme gibi bulguların olması kolajen doku hastalığın önemli göstergeleri arasında sayılmaktadır.

Tıbbi tedavilerinin dışında kişinin alması gereken önlemleri biliyor olması gerekmektedir.

Onlarda şöyle ki:

  • Kişinin kendini stresli ortamlardan uzaklaştırması gerekir ve gevşeme teknikleri hakkında bilgi edinilmelidir.
  • Kış aylarında giyimine dikkat etmesi gerekiyor özellikle dışarıda şapka, eldiven, atkı gibi üşümesini önleyici kıyafetler tercih etmelidir. Aynı zamanda soğuk olan yüzeylere yani kapının kolu gibi teması da engellenmelidir.
  • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kesinlikle kullanılmaması gerektiği hakkında bilgili olması sağlanır ve pasif içicilik de buna dahil.
  • Yaz aylarında klimalı ortamlarda bulunurken mutlaka hırka gibi kendini koruyan kıyafetlerin bulundurulması sağlanır.
  • Raynaud ataklarının hafife alınmaması gerektiği unutulmamalıdır. Ve alınan önlemlerle de en aza indirebileceği bilinmelidir. Burada en önemli önlem el ve ayakların sıcak tutulmasıdır.
  • Kişi kendini ani ısı değişikliği gibi ortamlardan uzak tutmalıdır.
  • Raynaud fenomeninde yapılan tedavilerin belirti ve bulgulara yönelik olduğu anlatılmalıdır.

Raynaud fenomeni bir hastalık olarak düşünülmemesi gerekiyor çünkü bizlere bir belirti vermektedir. Romatoloji hastalıkların oluşmasında ön belirti olabilir. Aslında tedavisinde eşlik eden diğer durumlara göre tedavisi şekil alır. Örneğin, ilaca bağlı gelişme söz konusu ise verilen ilaç kesilir ya da kanın akışkanlığını bozması halinde kan sulandırıcılar verilir ve gerekli tedavisi de devam eder. Burada kişilerin fiziksel olarak önlemlerini sürdürmesi son derece önemlidir. Belirtilerin gözlendiği andan itibaren ihmal edilmeden tedavisi için ilgili yerlere başvurmak gerekmektedir.

Batu, E. D., Sönmez, H. E., & Bilginer, Y. (2018). Çocuklarda Raynaud Fenomeni ve Birincil ve İkincil Raynaud Hastalarının Karşılaştırılması. Türkiye Çocuk Hastalıkları Dergisi, 12(1), 39-43.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.