Çocuklarda En Sık Görülen 6 Hastalık

0 1.396

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tıp fakültesinde ilk kez pediatri ile karşılaştığımız günden bugüne kadar en sık duyduğumuz cümlelerden biridir: ”Çocuklar yetişkinlerin küçük halleri (kopyaları) değildir”. Bu cümle pediatriyi anlatan önemli cümlelerdendir, gerçekten de çocuk sağlığı ve hastalıkları kendi başına bambaşka bir evrendir.

Bu yazımda çocuklarda sık görülen hastalıklardan bahsetmek istiyorum.

1. Orta Kulak İltihabı (Otitis Media)

Çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biri olan orta kulak iltihabı; 3 yaşına kadar çocukların %80’inden fazlası en az bir orta kulak iltihabı geçirdiği bir hastalıktır. Çocukların geçirdiği grip, nezle veya alerji gibi tıbbi sorunlardan kaynaklanan enfeksiyon etkenleri (bakteri, virüs) orta kulakta iltihaba neden olmasıyla karakterizedir. Hastada ciddi kulak ağrısı, ateş, kulak akıntısına neden olan hastalık genellikle 10 günlük antibiyotik ile tedavi edilir.

2. Bronşiyolit

2 yaş altı küçük çocuklarda görülen bronşiyolit akciğerlerin küçük hava yollarında(bronşiollerde) tıkanıklıkla giden iltihabi bir durumdur. En sık etkeni virüsler olup RSV virüsü hastaların %50’sinde etkendir. Solunumda güçlük, nefes darlığı, kalp hızının artması gibi durumlarla kendini gösteren hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin yeri bulunmamaktadır. Çocuğun burnu açık tutulmalı ve beslenmesine dikkat edilmelidir, öksürük baskılayan şuruplar kullanılmamalıdır.

3. Soğuk Algınlığı (Nezle)

Rinovirüs, koronavirüs, RSV gibi virüslerin neden olduğu burun ve boğazı tutan hastalıktır. Etken alındıktan bir ile üç gün içinde ortaya çıkar ve yaklaşık 7 gün sürer. Çocukluk çağında yılda 6-8 nezle atağı geçirilmesi normal olarak karşılanır yetişkinlikte ise yılda 2-3 atak düzeyine iner. Ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı gibi belirtiler sık görülür. Spesifik bir tedavisi olmayan hastalıktan korunmak için hijyene dikkat etmeli, yeterince uyumalı ve dengeli bir şekilde beslenilmelidir.

4. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyon türüdür. Çocukta karın ağrısı, ateş, sık idrara çıkma, kusma, ishal gibi belirtiler gösterir. Genelde antibiyotiklerle kolay bir şekilde tedavi edilebilir, hastalık tedavi edilmediği takdirde böbrekte kalıcı hasarlar bırakabileceği akılda tutulmalıdır. Tanısı idrar tahlili ve idrar kültürü yapılarak konulur.

5. İshaller

Dışkı sayısı(günde 3 kezden fazla) ya da dışkı hacminde artma olarak ifade edilen ishal, çocukluk çağında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kusma, karın ağrısı bulgularıyla kendini gösteren ishal genelde virüs kaynaklı olup 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelir. Tedavide üç önemli ilke vardır: ishalle kaybedilen sıvı ve elektroliti mümkünse ağızdan ver, beslenmeyi sürdür ve eğer sıvı kaybı çok ciddiyse hastaneye gidilmeli ve hastanede yatışı yapılmasıdır.

6. Astım

Çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığı olan astım hava yolunun uyaranlara karşı aşırı duyarlılığı ve kronik hava yolu iltihaplanmasıyla karakterize bir hastalıktır. Nefes darlığı, hava açlığı, soluk alıp verirken ıslık veya hırıltı sesi gibi semptomlar yaygın olarak görülür. Akciğerdeki hava miktarı ve solunumdaki hava hacmini ölçen solunum fonksiyon testleri tanıyı koymada kullanılan yöntemlerdedir. Tedavi astımın şiddetine göre planlanır, astımı tetikleyen etkenlerin tespiti ve uzak durulması tedavide çok önemli bir yer arz etmektedir.

https://www.tkbbv.org.tr/menu/53/ani-gelisen-orta-kulak-iltihabi-akut-otitis-media-nedir-op-dr-ibrahim-erd Erişim Tarihi: 30.11.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.