Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Ve Nasıl Verilmeli?

0 9.890

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde tuvalet eğitimi önemli bir yere sahiptir. Bu evrede annenin yaklaşımı, çocuğun algılayışı ileriki yaşlarda yaşantısını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun için doğru zaman beklenmeli, çocuğun bu eğitime hazır olup olmadığı belirlenmelidir.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı farklıdır. Ancak çocukların büyük çoğunluğu 18-24 ay başta olmak üzere 30 aya kadar olan sürede tuvalet eğitimi için gerekli olan becerileri kazanırlar.

Genellikle kız çocukları erkek çocuklarına göre daha erken mesane ve bağırsak kontrolünü öğrenirler. Kızlarda ortalama 2,5 yaş, erkeklerde ise 3 yaş olarak bilinmektedir. Önemli olan çocuk hazır olmadan bu eğitime başlayıp çocuğa baskı ve zorlama yapmamaktır.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

  • Tuvaleti geldiğinde farkına varması ve konuşmasa bile el, kol hareketleriyle ifade etmesi,
  • Bezi ıslandığında rahatsız olması, değiştir demesi,
  • Günde en az 2 saat bezinin kuru kalması,
  • Gündüz kısa süreli uyumalarında bezinin kuru kalması,
  • Lazımlık ve oturağına ilgi gösteriyor olması,
  • Çocuk basit talimatlara uymakta, banyoya gitmekte ve soyunabilmektedir,
  • İç çamaşırı giymek istemesi,
  • Tuvaleti kullanmak istemesi.

Tuvalet Eğitimine Başlamak İçin Öneriler

Sabırlı olun

Bu eğitim bir ya da iki gün içerisinde çocuk tarafından anlaşılmayacaktır. Haftalar, aylar sürebilir. Çocuğa karşı anlayışı ve sevecen olunmalı. Altına kaçırdığında cezalandırma ve korkutma yapılmamalı. Aksine anladığında ve başardığında onu övün ve cesaretlendirin.

Adım adım ilerleyin

Önce çocuğunuz için lazımlık alın. Lazımlığı öncelikle odasına yerleştirin ve üzerine oturabileceğini söyleyin. Ama asla oturması için zorlamayın. Tuvalete ihtiyacı olduğunda size söylemesi gerektiğini söyleyin ve onu cesaretlendirin.

Zaman içerisinde odasında lazımlığa alıştıktan sonra artık lazımlığı banyoya götürün ve denemelere başlayın. Gün içerisinde 1-2 defa banyoya gidin ve alıştırın. Sabah kalktıktan sonra, yemeklerden sonra, tuvaletinin geldiğine dair belirtileri fark ettiğinizde banyoya gidip oturması için teşvik edin.

Birkaç dakika oturmasını sağlayın ve lazımlığına yaptığı çişi klozete dökün. Böylelikle çişin nereye gittiğini anlayacaktır.

Bez kullanımını azaltın

Eğitime başladığınız andan itibaren 1-2 saatliğine bezi çıkartın. Bu çocuğa daha hızlı bağımsızlık kazandırır ve lazımlığın önemini, kullanım amacını daha iyi fark ettirir. 3-4 ay içerisinde tuvalet eğitimi gündüz olmak üzere çocuklara kazandırılabilir.

Fakat gece kaçırmalar 3-3,5 yaşına kadar devam edebilir. Bunun için çocuk tuvalet eğitimine alıştıktan sonra gündüz bezsiz gece bezli şekilde devam edebilir.

El yıkama

Tuvaleti kullandıklarında her defasında ellerini yıkması gerektiği çocuğa anlatılır, gösterilir. Yapıp yapmadığı kontrol edilir. İlk başlarda yıkaması için yardımcı olunur alıştıktan sonra kendisinin tek başına yıkayabileceği konusunda çocuk cesaretlendirilir.

Ayrıca ellerini yıkama konusunda dikkat çekmek için çeşitli köpüklü sabunlar ve havlular kullanılabilir.

Unutmayın; tuvalet eğitiminin en önemli belirteci doğru zaman ve hazır oluştur. Eğer tuvalet eğitimine erken başlanırsa boşaltım sorunları görülebilir, geç başlanırsa da çocukta özgüven eksikliği ve utanma duyguları gelişebilmektedir. Bu yüzden her çocuk kendine özeldir, kendi gelişimi için kararları kendi vermelidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.