Çocuklara Mahremiyet Eğitimini Nasıl Vermeliyiz?

0 5.430

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son yıllarda çocuklara yönelik şiddet ve cinsel suistimaller ciddi boyutlara ulaştı.

Peki, ebeveynler olarak geleceğin güvencesi olan çocuklarımızı korumak ve onları bilinçlendirmek konusunda neler yapabiliriz?

Sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek her türlü duruma uygun hareket edebilen ve kendisine yöneltilebilecek bir istismar / suistimal ortamında kendisini savunabilecek beceriye sahip çocuk yetiştirmek, ancak evde ebeveynleri tarafından, çocuğun 0-6 yaş aralığında verilmesi gereken mahremiyet eğitimi sayesinde çocuğa kazandırılabilir.

Sağlıklı cinsel kimlik gelişiminde odak noktasını oluşturan mahremiyet eğitimi, çocuğun mutlu ve huzurlu yetişmesini sağlar. Aynı zamanda çocuğun ruhunu besleyen bir saygınlık eğitimidir.

“Mahremiyet eğitimi cinsel bilgilerin yanında daha çok kendisinin ve diğer insanların özelinin/özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içerir.”

1. Bedenim bana ait bilinci

Anne ve babalar, çocukları 4 yaşına gelmeye başladığı andan itibaren çocuklarına vücutlarının kendilerine ait olduğu bilincini vermelidir.

Bu bilincin oluşmasındaki temel faktör ise anne ve babanın, çocuğun bedeniyle ilgili bir uğraşı söz konusu olduğunda, çocuklarının onayını alma yönünde eğilim göstermesidir. Bu davranış sonucu çocuk, zamanla bedeninin belli bölgelerine dokunulduğunda rahatsızlık duyacaktır.

2. ‘’İzin verirsem dokunabilirsin.’’ bilinci

Bu bilincin oluşmasında yine 1. maddenin de etkisinin yanında anne ve baba, çocuğunun vücudunu hoyratça kullanmaktan kaçınmalıdır.

Ebeveynlerin çocuklarını öperken ‘’Seni öpebilir miyim? ’’ diye izin istemeleri bu bilincin oluşmasında önemli bir etkendir. Çocuğun güçsüz bedeninin, herkes tarafından izinsiz kullanılmasının çocukların kendi bedenlerini koruma refleksini kıracağı unutulmamalıdır.

3. ‘’Dokunulması yasak olan yerlerim’’ refleksi (Özel bölgeler)

Vücudun kişiye özel olan bölgelerinin gizlenmesi gerektiği çocuğa 2 yaşından itibaren anlatılabilir.
Çocuk cinsel organı ile ilgili bilgi almak isteyebilir ve size bu konuda sorular sorabilir.

O zaman ne yapmalısınız?

Çocuk, cinsel organı hakkında soru sorduğunda çocuğun kendi cinsel organı veya örnek kitaplar üzerinden ona bilgiler verilebilir. Bu şekilde yapıldığında kendi özel alanını bilip, başkasının özel alanına da dokunmamayı öğrenecektir. Ebeveynler kendi üzerlerinden bilgi vermemelidir.

Çocuk 4 yaşından itibaren artık vücudunun belli bölgelerine dokunulduğunda rahatsızlık duymaya başlamalıdır.

Akrabalar tarafından da çocuk, cinsel organlarına dokunularak, öperek, vurarak sevilmemelidir. Onları kötü niyetli yabancılardan korumak konusunda bu en önemli maddedir.

4. Güvenli dokunuş, güvensiz dokunuş bilinci / Fiziksel baskıya karşı durma refleksi 

Çocuk , kendisinin mahrem alanını korumayı ve başkasının mahrem alanına saygı duyması gerektiğini öğrenmelidir. Cinsel organlarına anne-baba ve doktordan başka kimsenin dokunmasına izin vermemesi gerektiğinin bilincinde olmalıdır.

Onu rahatsız eden bir durumla karşılaştığında şiddetli ve keskin bir şekilde ‘’Hayır, bana dokunmanı istemiyorum!’’ demesi ve çığlık atması öğretilmelidir. Çocuk gücü yettiğince bağırarak etraftaki başka bir yetişkin kimseden (öğretmen , polis vs.) yardım istemesi gerektiğini bilmelidir. Bu konuda evde böyle bir olayla karşılaşma ihtimaline karşı prova yapılabilir. Kötü düşünceli insanlar tabiri caizse pısırık diye nitelendirdiğimiz çocukları gözlerine kestirir. Çocuklarımıza ‘’Hayır!’’ diyebilme iradesini kazandırmamız gereklidir.

5. ‘’Soyunma ve giyinmede yalnızlık’’ gerekliliği

‘’Daha küçük’’ diye düşünerek çocuklarımızı iç çamaşırına varıncaya kadar başkalarının önünde soyup giydirmek doğru değildir. Mümkünse çocuk, tek başına üstünü değiştirmelidir.

Yine bu konuda yapılabilecek girişimlerden bir diğeri ise anne-baba ve kardeşle odası ayrılabilir. Fakat bu durum çocuğun da davranışlarını gözeterek yapılmalıdır. Çocukta yalnızlık gibi duygular uyandırırsa yatak ayrımında uzmandan yardım alınabilir. Bu ayrımı yaparken de tepkili davranıp bunu namus meselesi haline getirmek, son derece yanlış bir davranıştır. Bunu çocuğa hissettirmek, psikolojik olarak yıpranmasına neden olabilir.

6. Banyoda mahremiyet, “Tuvalette benden başkası olmamalı” bilinci

Ebeveynler dört-beş yaşından sonra çocuğu iç çamaşırıyla yıkamalı ve çocuğu yıkarken ölçülü bir kıyafet giymelidirler. Çocuklar yedi yaşından sonra yavaş yavaş kendi bakımlarını kendileri yapmalıdırlar.

Tuvalet eğitiminin en önemli parçası mahrem alanı korumaktır. Çocuğa tuvalet eğitimini verirken bu konudan da bahsetmek gerekir.

7. “İzin verirsem kabul edilirsin” ilkesi

Çocuğun odasına girilirken kapının çalınması çocuğa iyi bir model olacaktır.

Unutulmamalıdır ki mahremiyet eğitimi sağlıklı kişilik gelişiminde de önemli rol oynar. Kimi aileler bu eğitimi ileri yaşlarda vermek isterler fakat bazı davranışlar küçük yaşta oturmazsa sonradan kazandırılması zor olabilir.

Çocuk sevgisi, insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.

Mustafa Kemal Atatürk

https://pedagojidernegi.com/wp-content/uploads/2018/01/%C3%87ocuk-ve-Mahremiyet-E%C4%9Fitimi.pdf Erişim Tarihi: 24.05.2020

https://www.researchgate.net/publication/305033094_COCUKLARDA_MAHREMIYET_EGITIMI Erişim Tarihi: 24.05.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.