Çocuk Ve Oyun

0 304

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuğun temel ihtiyaçlarından olan oyun hem gelişim basamakları üzerinde etkili hem de çocuğun iç dünyasının yansımasıdır.

Doğal öğrenme ortamı olarak oyun, gelişim basamaklarının sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve çocuğun gereksinimlerinin karşılanabilmesi için hayatının vazgeçilmezlerindendir.

Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oynar.

Garry L. Landreth

Oyunun çocuğun gelişimi üzerindeki etkilerine detaylı olarak bakacak olursak;

  • Oyun yoluyla çocuklar yaşadıkları bir takım duyguyu dışa vurabilmektedir. Örneğin; sevinç, nefret, kaygı ve bunun gibi birçok duygu yine oyun yoluyla ifade edebilmektedir.
  • Çocuk, oyun oynarken oyuncaklar onun sözleri olur ve oyun yoluyla deneyimlerini, düşüncelerini, duygularını aktardığından, oyunun çocuğun hayatındaki önemini ebeveynin kavraması oldukça büyük bir öneme sahiptir.
  • Çocuk, oyunla kişiler arası iletişimi ve ilişkileri öğrenir ve yine bu alanlar oyun yardımıyla güçlenir.
  • Sıra almayı, beklemeyi, başkalarının hakkına saygı duymayı çocuk oyunla öğrenir.
  • İnce ve kaba motor gelişiminin desteklenmesi için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan ebeveynin çocukla beraber oyun oynaması çocuğun genel gelişimi açısından önerilmektedir.

Oyun, çocuğun psiko-motor, sosyal, duygusal, zihinsel gibi birçok gelişim alanında etkili olduğu için ebeveynlerin oyun ve çocuk arasındaki bağı doğru bir şekilde bilmeleri ve çocuğa bu doğrultuda yaklaşmaları gerekmektedir.

Koçkaya, S., & Siyez, D. M. (2017). Okul Öncesi Çocuklarının Çekingenlik Davranışları Üzerine Oyun Terapisi Uygulamalarının Etkisi. Psikiyatride Guncel Yaklaşımlar – Current Approaches in Psychiatry, 9(1), 31–31. https://doi.org/10.18863/pgy.281082

Kot, S., Landreth, G. L., & Giordano, M. (1998). Intensive child-centered play therapy with child witnesses of domestic violence. International Journal of Play Therapy, 7(2), 17–36. https://doi.org/10.1037/h0089421

Makalesi, D. (2018). Çocuk Kliniklerinde Terapötik Oyun. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 7(1), 226–233.

Ünal, M. (2009). Çocuk Gelişiminde Oyun Alanlarının Yeri ve Önemi. İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 10(2), 95–110. https://doi.org/10.17679/iuefd.35756

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.