Çocuk Sağlığında Oyun Ve Oyuncak Neden Çok Önemlidir?

0 2.952

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar neden oyun oynar?

Hangi yaşta başlar oyun?

Oyuncakların anlamı var mı dır?

Hangi oyuncak uygun ve ne zaman oynayalım çocuklarımızla?

Peki ya hasta çocuklar?

Gelin birlikte en kısa ve öz biçimiyle inelim çocukların oyun dünyasına…

Çocuklar neden oyun oynar?

Çocukların oyunu oyun değil, onların en ciddi uğraşıdır.

Montaigne

Çocuklar için Oyun; fazla enerjisini boşaltma aracımı, gündelik yaşamda kaybedilen enerjini yeniden kazanılması mı, içgüdüleriyle eyleme geçme davranışı mı, kalıtımın bir ürünü olarak özünü yenileme mi?

Klasik oyun kuramlarının OYUN için bulduğu cevaplar bunlar, bu cevaplardan günümüze değişen cevaplar çocuğun tamamen iç dünyasını yansıtan, bilişsel gelişim aracı ya da ego fonksiyonu olabilir mi?

Modern oyun kuramlara göre cevaplar; çocukların duygularını, travmalarını açığa çıkardığı yer, oynayarak baş etmeye çalıştığı yer,  yaşamı oyun içinde öğrendiği bilişsel bir dünya.

Çocukların en büyük hakkı oyun oynamak, çocukluğun bir gereği, yaşama hazırlanma sürecindeki en önemli işi. Çocuğun dünyasına girebilmek, onu anlayabilmek için kuramsal dünyadan gerçeğe yetişkinlere açılan bir pencere OYUN.

Hangi Yaşta Başlar Oyun?

Oyun, çocuğun bedensel, sosyal, duygusal, dil ve zihinsel gelişiminde önemli bir role sahip. Kalıtım ve içgüdüleri hesaba katarsak varoluşla başlıyor oyun ve yaşlara göre değişiyor, şekilleniyor ve çocuğun dünyası kadar boyut kazanıyor.

0-2 Yaş

Başkasını İzleme, Kendi Kendine oyunlar oynadığı bir dönem, çevredeki renkli şeyler, insan yüzleri, kendi bedeni, annesi oyun aracı bebek için. Dokunmak, işitmek, görmek duyular çok önemli bu süreçte, bebeğe alan açmak lazım, tertemiz ona zarar vermeyen bir oyun alanı, kalite her yaştakinden daha önemli sağlığı için oyun malzemelerini seçerken.

3 Yaş

Paralel Oyun çocuğun tek başınaymış gibi oyuncaklara daldığı, iş birliği içinde olmadığı dış dünyayı aslında birebir takip ettiği bir süreç.

4-6 Yaş

İşbirlikçi Oyun, Dramatik-Sembolik oyunlar ile diğer çocuklar ile daha fazla iş birliğine girdiği, “Mış” gibi kullandığı her şey bir oyun aracı onun için ve hayatın gerçeklerin evcilik köşelerine girdiği dramatik kurgular dönemi. En yaratıcı oldukları süreç, evde her sağlıklı âtıl malzemenin çocuğa oyun ve oyuncak olarak verilebileceği bir dönem, tabiki yetişkin kontrolünde.

6-18 Yaş

Kurallı Oyunlar, gerçeğin ta kendisi istediği her şeyi bedensel, bilişsel durumuna göre seçip oynayabildiği yaşlar. Kendilerini keşfettikleri, keşfettikleri yeteneklerini geliştirdikleri aktif bir süreç okullar, kulüpler, yetenek kurslarına başlama zamanı.

Oyuncakların anlamı var mı dır?

Çocukların duygu ve biliş dünyasında her şeyin anlamı gerçek dünyadan farklı çoğu zaman. Animistik bir dünyada her şey canlı onlar için, oyuncaklar bile kim bilir. Bilinç altımızı açığa çıkaran rüyalar gibi oyuncaklarda çocukların duygusal dünyaları hakkında ipuçları veriyor, bu oyuncaklarla oynama şekilleri ve oyun kurgularında gizli onların iç dünyası. Tabiki bunları yorumlamak için uzmanlara gereksinim var. Çocuğunuz yaşına göre normal davranışlar sergiliyorsa, yaptığı resmi asın buzdolabınıza ama eğer bir önceki yaşa dönüyorsa davranışları, geriliyorsa alın o resmi buzdolabından götürün bir uzmana. Ve o zaman başlasın oyunda sırlar çözülmeye oyundan sağlığa. Siz çocukların normal oyunlarını gözlemleyin, basit birkaç oyuncak anlamıyla size bir pencere açalım bizde size, ne dersiniz?

AYICIK boşuna değil her yaşın sevgililerin bile hediye aracı olması, çünkü o bilinçaltında ANNE’yi temsil ediyor, aslanlar var sırada tabiki BABA büyük anneler babaannelerin temsilcisi GEMİ, kardeşleri temsil eden İNEK, BOĞA ve bilinçaltının en önemli oyuncakları olarak SU ve KUM. Kirlenmeden suya toprağa karışmadan oynamak mümkün mü? Çocukları çok pahalı, tek tuşla çözülebilen teknolojik oyuncaklardan uzağa, dönüşen, değiştirilebilen, yaratıcılığı geliştiren, kendinin yaptığı oyuncaklara yakın tutalım ne dersiniz?

Ne zaman oynayalım çocuklarımızla?

Çocuklar arkadaşları kadar, ebeveynleriyle oyun oynamaya gereksinim duyarlar. Çocukların ebeveynlere, büyüklere söyleyecek soruları vardır, anlatacakları duyguları, yarım kalmış sevgi ve ilgi ihtiyaçları..

Evdeyseniz onlar ile aktif geçireceğiniz, rahat giyindiğiniz, işinizin olmadığı bir zamanı ayırın onlara 20 dakikadan az olmasın, yönlendirmeden katılın oyuna, rol yapın, hatalı olun, doğru olun, kurguda var olun birlikte bir oyun oynayın, bakalım neler diyecek size, hiçbir şey demese de elinizde mutlu bir çocuk kalır oyun sonunda… Çalışıyorsanız eve ilk gelişinizde kullanın bu 20 dakikayı, çünkü gün boyu size söyleyecekleri beklemez, sevgi ve ilgi ister oyun aracılığı ile.

Hasta çocuklar ile TERAPÖTİK oyuncaklar?

Peki ya çocuk hastaysa, hastane, ilaç, doktor süreçleri başlamışsa. İşte o zaman çocuğun değişen dünyası gibi oyuncak ve oyunları da değişir. Çocuk için çevresindeki ilaçlar, hastane ortamı hem korktuğu hem keşfetmek istediği hem de baş etmeye çalıştığı bir yerdir artık.

Doktora tezimde geliştirdiğim, hasta çocukların hemşire uzmanlar ile yaptığı Terapötik Oyuncaklar… İlaç kutuları, ejektörler, belirli kurallara bağlı kullanılan materyaller ve terapötik oyuncağa dönüşüm süreci. Onu hasta eden hastalığı tanımalı, onu iyileştirecek ilacın kutusuyla oyuncak yapmalı, bir elinde enjektör ile gelen hemşire diğer eliyle oyununa uzanmalı çocuğun. Sizce hangi elde başlayacak iyileşme…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.