Çocuğumun Yanında Yokken Onun Sağlığını Nasıl Koruyabilirim?

0 81

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Eylül ayı bu sene yeniliklerle, değişikliklerle kapımızı çaldı…

Pandemi döneminde okulların açılması ile ebeveynlerin kafalarında çocuğumun sağlığını nasıl koruyabilirim diye birçok soru işareti oluştu.

Çocukların sağlığı için sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına uymaları gerekmektedir. Bunun için ebeveynlere burda büyük bir rol düşmektedir. Çocuklarına Covid-19 virüsünün ne olduğunu, nasıl etkileri olduğunu ve nasıl korunması gerektiklerini anlatmaları gerekmektedir. 2M ve 1H’nin yanında bağışıklığının düşmemesi, varolan bağışıklığı korumak ve güçlendirmek adına beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerini rol model alan çocuk için ailelerin de anlattıkları ile yaptıkları birbirini tutması gerekmektedir.

Gün içinde anne ve babalardan ya da çocuğa bakan nene ve dedelerimizden daha çok okulda vakit geçiren çocuklar için beslenme çantalarını sağlıklı hazırlamaları gerekmektedir. Ben size bugün beslenme çantasında neler olmalı, çocuğunuzun yanında olmadığınızın vakitte çocuğunuzun sağlığını nasıl koruyabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Büyüme- gelişme ve öğrenme sürecinde olan çocukların beslenmesinde bedensel, duygusal, sosyal gelişim ve okul başarısının olumlu yönde olması önemlidir. Bir döngü içerisinde olduğumuzu hatırlatmak isterim. İyi bir beslenme çocukta başarı getirebildiği gibi topluma da başarılı bir birey yetiştirmektedir.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı;

 • Erken uyanamama
 • Okula geç kalma korkusu
 • Yemek yeme isteğinin olmaması
 • Anne-babanın zaman ayıramaması

Gibi çeşitli durumlardan dolayı en sık atlanan öğün olarak bilinmektedir. Büyüme-gelişme ve öğrenme çağında olan çocuk için uzun süre aç kalmak çocukta konsantrasyon bozukluğu, öğrenmede güçlük gibi durumlar olduğu gibi baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sağlık sorunları da yaşanabilmektedir. Sağlık bozukluğuna yön vermemek adına mutlaka her sabah yeterli ve dengeli kahvaltı yapılmalı, yaptırılmalıdır.

Büyüme-gelişme ve öğrenme sürecinde olan çocukların sabah kahvaltısının yapılması dışında ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerekmektedir?

 • Öğün atlamamasına özen göstermelisiniz.
 • Sağlıklı kemik gelişimi için günlük 3 parmak kalınlığı kadar peynir ve günde 2-3 su bardağı süt veya yoğurt tüketmesini sağlayınız.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gerekli vitamin ve mineralleri almasına özen gösteriniz. Her öğünde sebze ve meyveyi tüketmesini sağlayınız.
 • Zihinsel gelişim için omega-3’lerden zengin beslenmesini sağlayınız. Ara öğünlerde ceviz, badem, fındık gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih ediniz. Haftanın2-3 günü balık tüketilmelidir. Pişirme yöntemi önemlidir, kızartma olmamalıdır.
 • Büyüme ve gelişim için proteinden zengin beslenilmelidir.
 • Günlük 8-10 su bardağı su tüketilmesi de bağışıklığın korunması için gereklidir.
 • Şeker ve şekerli besinlerden, hazır ve işlenmiş paketli ürünlerden uzak durulmalıdır.

Neredeyse tüm gününü okulda geçiren çocuğunuz ve sağlığı için her zaman yanında olamadığınız için üzülmeniz yerine çocuğumun sağlığını nasıl koruyabilirim diye düşündüğünüzde beslenme çantası sizlere yardımcı olabilir.

Öğrenmek, daha çok öğrenmek için sağlıcakla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.