Cinsel Yönelime Karşı Gelişen Korku ‘Homofobi’ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 65

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün internette gezerken geçtiğimiz günlerde Türkiye A Milli Voleybol Takımının başarılı voleybolcusu ve benim de çok sevdiğim bir sporcu olan Ebrar Karakurt hakkında yazılan haberlere denk geldim.

İnsanların bu konuda yaptığı yargılamalardan hareket ederek bu yazıyı yazmak istedim.

‘Homoseksüel’ kelimesini duyunca ne hissediyorsunuz?

Bu kelimeyi duyunca olumsuz duygulara kapılıp korkular yaşıyorsanız homofobi olabilirsiniz.

Peki bu homofobi ne demek?

Haydi gelin öğrenelim.

Bilim çok uzun zamandır bireylerin cinsel yönelimini değiştirmeyi ve sorgulamayı bıraktı. Dünya Sağlık Örgütü ise 1990 yılında eşcinselliğin akıl hastalığı olmadığına karar verdi.

Pek çok bilim insanına göre hastalık olmayan ve tedavi edilemeyecek bir durum olan homofobi geniş anlamda LGBT olan bireylere karşı öfke, nefret, kötü düşünceler, önyargı ve ayrımcılık yapmak olarak tanımlanmaktadır.

Dünyada her 48 saatte bir kişinin cinsel yönelimi yüzünden şiddet gördüğü belirlenmiştir. Uluslararası Af Örgütü’ne göre ise 70 ülkede bu şiddetler kaydedilmiş ve yaklaşık 8 ülkede ise cinsel yönelim yüzünden idam edilen durumu vardır.

Peki Homofobi Kavramı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu sözcük ilk kez 1969 yılında Time dergisinde kullanılmıştır. Homofobiye yönelik ilk psikolojik kavramsallaştırma zihinsel düzensizlik ve irrasyonel korku ile ilişkilendirilmiştir.Günümüzde ise politik olarak risk yaratan ve gruplar arası çatışmaya sebep olan bu kavram bireyin kendi kültürü,korkuları ile ilişkilendirilmektedir.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde ‘homofobi’ kavramı yoktur. Ancak ‘homofobi’ kavramı Dil Derneği tarafından ‘eşcinsellik korkusu’ olarak tanımlanmıştır.

Homofobi Derecesi Nasıl Saptanmaktadır?

Bu durumu üzülerek açıklıyorum ki bizlerin nefret dahi etmememiz gereken bu durum için HOMOFOBİ ÖLÇEĞİ geliştirilmiştir.

Peki Homofobi Kavramı Neden Ortaya Çıktı?

Nedenleri kısaca psikolojik,kültürel,sosyal,dini ve ideolojiktir.

Homofobi Kavramının Gelişmesine Katkı Sağlayan Düşünceler Ve Davranışlar Nelerdir?

Eski haber kaynaklarına baktığımda o kadar ilginç başlıklar görüyorum ki şaşırıyorum. Dini, ırkı, mezhebi ile cinsel eğilimi bir arada tutan haber başlıklarını okumak beni bir insan olarak incitiyor.

Öte yandan

  • ‘Her insanın bir cinsiyeti olur.’,
  • ‘Tüm insanlar birbirine benzer.’ gibi klişeler de olumsuz davranış ve düşüncelerin gelişimine sınırsız katkı sağlıyor.

Yazıma tüm dinlerde hoşgörü ve saygının öncelikli olduğunu ve yargılamanın yanlış olduğunu söyleyerek son vermek istiyorum.

Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü: Homofobi psikolojik bir rahatsızlık mı? https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48310012 adresinden alınmıştır

Homofobi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Homofobi adresinden alınmıştır

Ertan, C. (2010). Homofobi: İnternet Gazetelerinde Okuyucu Yorumlarındaki Eşcinsellere Yönelik Tutumlar Ve Söylemler. Ethos: Felsefe Ve Toplumsal Bilimlerde Diyaloglar, 3(2), 1-17.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.