Cinsel Yolla Bulaşan Sifiliz (Frengi) Nasıl Bir Hastalıktır ve Nasıl Korunabiliriz?

0 157

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hepimizin bildiği gibi cinsel hastalıklar insanların çok üstünde durmadığı, doktora başvurmaya çekindiği ve kimseyle paylaşmadığı hastalıklar arasındadır. Bu algının yıkılmasına biraz da olsa katkı sağlayacağını düşündüğümden cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan frengi diğer adıyla sifiliz hastalığını bu yazımda ele alacağım.

Sifiliz (Frengi) Hastalığı Nedir?

Sifiliz zamanında ve doğru tedavi edilmediğinde uzun dönemde çok ciddi komplikasyonları olan Treponema pallidum adı verilen bakteriden kaynaklanan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Bu bakteri antiseptiklere karşı çok duyarlıdır. Su, sabun ve tuzlu suda ölür. Ancak kanda 1-3 gün yaşayabilir. Bakteri basit bir temizlik yöntemi olan su ve sabunla dahi etkisini yitiriyor. Buradan da anlaşılıyor ki genital temizliğe özen göstermek birçok hastalığı önlediği gibi sifiliz (frengi) hastalığını da önlüyor.

Sifiliz (Frengi) Hastalığı En Çok Kimlerde Görülür?

Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek görülme sıklığına sahiptir. Fakat gelişmiş ülkelerdeki sosyoekonomik düzeyi düşük çevrelerde de sık karşılaşılan bir hastalıktır.

Bunların dışında;

  • Aktif cinsel yaşamı olan gençlerde özellikle 20-29 yaş arası kadınlar ve 35-39 yaş arası erkeklerde,
  • Homoseksüel bireylerde,
  • Birden fazla cinsel partneri olan bireylerde,
  • Korunmasız cinsel ilişki yaşayan bireylerde ve
  • Yetersiz sağlık bakımı alan bireylerde daha sık karşılaşılır.

Sifiliz (Frengi) Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Sifiliz genellikle cinsel birleşme ile bulaşır. Diğer bulaş yolları ise;

  • Kan transfüzyonlarıyla (kan nakilleriyle),
  • Öpüşmeyle ve
  • Hatta enfekte annenin daha doğmamış bebeğine bile bulaşabilir.

Sifilizin kişiden kişiye bulaşması, hastalığa sebep olan Treponema pallidum bakterisinin deri üzerinde oluşturduğu yaralara direkt temas ile bulaşır. Bu yaralar dış genital organlar başta olmak üzere vajina, makat, rektum, ağız ve dudaklarda görülebilir.

Sifiliz (Frengi) Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavi şekli ve süresi hastalığın evresine göre değişmektedir.

Genelde tedavi azitromisin etken maddeli tablet ilaçlarla ya da penisilin ile yapılır. Penisilin alerjisi olan hastalar için de farklı etken maddeli ilaçlar mevcuttur. Fakat hastalığın geç evresinde hasta tedaviye cevap vermez. Tedavi sadece kalıcı sekelleri (hastalığın sebep olduğu hasar) geciktirmek ve önlemek için uygulanır.

Sifiliz (Frengi) Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

En önemli korunma yöntemi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi cinsel birleşmede kondom kullanılmasıdır. Ve tabii kondomun yırtık olmamasına ve doğru kullanıldığına emin olunmalıdır.

Partnerle bu enfeksiyonlar hakkında konuşup enfeksiyon varlığı sorgulanmalıdır. Eşlerden birinde enfeksiyon belirtileri varsa (idrar yapma esnasında acı, genital bölgede kızarıklık ya da siğil, çeşitli yaralar) eş tedavi olana dek cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve karşılıklı tek eşliliğin de hastalık riskini azaltan en önemli faktörlerden biridir.

Şirin, A., & Kavlak, O. (2015). Kadın Sağlığı (s. 219-221). içinde İstanbul: Nobel Tıp Kitapevi.

Sağlığım. (2019). Erişim Adresi https://sagligim.gov.tr/bulasici-hastaliklar/liste/679-sifiliz-frengi- nedir.html

Türk Dermatoloji. Erişim Adresi http://turkdermatoloji.org.tr/media/hasta_bilgilendirme/sifiliz.pdf

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.