Cinsel Yolla Bulaşan 11 Hastalık

0 2.866

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH), bir kişinin cinsel ilişki esnasında bir başka kişiye bulaştırabileceği hastalıkları ifade eder.

Bu tür hastalıklar, cinsel organlar veya ağız, göz ve boğaz gibi diğer vücut bölgelerinden bulaşabilir.

Burada bazı önemli cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve nasıl bulaştıkları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

1. HIV/AIDS

HIV (insan immün yetmezlik virüsü), AIDS (acquired immune deficiency syndrome) olarak bilinen ciddi bir hastalıkta neden olur. HIV, kan ve diğer vücut sıvıları yoluyla bulaşır. AIDS, HIV’in vücutta yol açtığı savunma sistemi zayıflığı sonucu ortaya çıkan bir durumdur. HIV, cinsel ilişki sırasında, enjektörleri paylaşırken ve doğum sırasında bulaşabilir.

2. Gonore

Gonore, aşırı miktarda idrar yapma, kanlı idrar, genital ağrı ve sızlama gibi belirtilere neden olan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında ve doğum sırasında bulaşabilir.

3. Sifiliz

Sifiliz, cinsel organlarda veya ağızda yara oluşumuna neden olan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında bulaşır.

4. Herpes

Herpes, cinsel organlarda veya ağızda sıklıkla ağrılı yara oluşumuna neden olan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında ve doğum sırasında bulaşabilir.

5. Klamidya

Klamidya, cinsel ilişki sırasında bulaşan bir enfeksiyondur ve genellikle belirti vermeyebilir. Ancak, idrar yapma sırasında ağrı veya kanlı idrar gibi belirtiler olabilir. Ayrıca, doğum sırasında bulaşabilir.

6. Trichomonas

Trichomonas vaginalis adlı bir parazit tarafından neden olunur. Bu parazit, cinsel ilişki sırasında ve bazen de doğum sırasında bulaşır. Trichomonas en sık kadınlarda görülür ve idrar yapma sırasında ağrı veya kanlı idrar gibi belirtilere neden olabilir. Ancak, erkeklerde de görülebilir ve bu durumda, idrar yapma sırasında ağrı veya kanlı idrar gibi belirtiler olabilir. Trichomonas enfeksiyonu, doğum kontrol haplarının kullanımı ve cinsel ilişki öncesi ve sonrasında korunma önlemlerinin alınması gibi önlemlerle önlenebilir. Eğer Trichomonas enfeksiyonu tanısı konulmuşsa, doktora göre tedavi edilmesi gerekir.

7. Genital Siğil

Genital siğil, cinsel ilişki sırasında bulaşan bir enfeksiyondur ve cinsel organlarda yara oluşumuna neden olabilir.

8. Hepatit B

Hepatit B, karaciğer enflamasyonuna neden olan bir virus hastalığıdır. Cinsel ilişki sırasında, enjektörleri paylaşırken ve doğum sırasında bulaşabilir.

9. Genital Böcek

Genital böcek, cinsel ilişki sırasında bulaşan bir enfeksiyondur ve cinsel organlarda veya kalçalarda kaşıntı ve yara oluşumuna neden olabilir.

10. HPV (Human Papilloma virüs)

HPV, vücutta papilloma denilen beneklerin oluşumuna neden olan bir virus hastalığıdır. Cinsel ilişki sırasında ve doğum sırasında bulaşabilir. HPV, ayrıca rahim ağzı kanserine neden olabilir.

11. Genital Mantar

Genital mantar, cinsel ilişki sırasında bulaşan bir enfeksiyondur ve cinsel organlarda kaşıntı ve yara oluşumuna neden olabilir.

Bu sadece birkaç örnektir ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar listesi çok daha uzun olabilir. Bu nedenle, cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında korunma önlemleri alınması ve aşıların yaptırılması önemlidir. Ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri görüldüğünde mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulması gerekmektedir.

https://www.cdc.gov/std/general/default.htm Erişim Tarihi: 09.01.2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.