Cinsel İstismar Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

0 1.564

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cinsel saldırı, kişi özgürlüğüne ve beden bütünlüğüne yapılmış cinayetten sonra en ağır saldırı şekillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu suçlar, tüm dünyada her yaş grubundaki insanları tehdit eden toplumsal bir sorundur.

Çocukluk döneminde cinsel istismar öyküsü olan yetişkinler, kişilik patolojileri ve sıklıkla Borderline kişilik bozukluğu açısından oldukça risklidirler. Bu kişiler yetişkinlik dönemlerinde aile kurmakta zorluk yaşamakta, kadınlarda ise çocuk yetiştirme konusunda isteksizlik gözlenmektedir. Ayrıca cinsel istismar öyküsü olan aile bireylerinde, yetişkinlikte depresyon, madde ve alkol kötüye kullanım, intihar, yeme bozukluğu, rastgele cinsel ilişkiler ve cinsel işlev bozuklukları gözlenmektedir.

Soylu ve arkadaşlarının 2012 yılında yaptığı çalışmada 3-18 yaş aralığında, cinsel istismara uğramış ve adli rapor için gönderilen 234 çocuk ve ergen (181 kız, 53 erkek) değerlendirilmiştir. Birden fazla kişi tarafından cinsel istismara uğrayan, aileden biri tarafından istismara uğrayan, istismar sırasında penetrasyon ve fiziksel şiddet olan ve yineleyen şekilde istismara uğrayan çocuk ve ergenlerde ruhsal sorun gelişme riski daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Cinsel istismarın mağdur üzerindeki etkileri incelendiğinde cinsiyetin belirtileri etkilediği görülmektedir. Birçok çalışmaya göre kızlar erkeklerden daha fazla etkilenmekte, daha fazla içe yönelim ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtileri göstermektedir. Soylu ve arkadaşlarının 2012 yılında yaptığı araştırmada ise kızlar daha yüksek oranda etkilenmiş olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.

Toplum ruh sağlığını etkileyen diğer etkenleri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

1. Göçler Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

2. Savaşlar Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

3. Afetler Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

4. Pandemiler Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

5. Şiddet Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

6. Ekonomik Kriz ve Toplum Ruh Sağlığı

7. Boşanmalar Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

8. Bağımlılıklar Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

9. İntiharlar Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

10. Cinsel İstismar Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

11. Medya Toplum Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.