Çin’deki Vaka Artışı Küresel Bir Tehdit Yaratır Mı, Salgın Sona Eriyor Mu?

0 5.956

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çin son derece sert önlemler almasına rağmen virüsün yayılımını durduramadı.  Şangay merkezinde yoğunlaşan vaka artışı Pekin’de de etkisini göstermeye başladı. Her ne kadar Çin günde 1500-2000 vaka bildirse de sadece Şangay’da her gün 20 bin dolayında belirtisiz vaka görülüyor. Vaka sayısındaki artışla birlikte ölümler de ortaya çıkmaya başladı. Artık Çin’de her gün 40-50 Covid-19 ölümü kayıtlara giriyor.

Küresel olarak vaka sayıları azalırken, Çin’deki bu artışın başlıca iki nedeni var. İlki iki yıldır hastalığa geçit vermeyen ülkede çok sayıda enfeksiyona hassas birey var. İkincisi de bağışıklamada hâkim aşıların inaktif aşılar olması ve bu aşıların uygulanmasının üzerinden çok zaman geçmesi.

1,5 milyar nüfusuyla Çin dünya için yeniden tehdit oluşturur mu? Çin önleyemese de hala vakaları sınırlamayı şimdilik başarıyor. Her an vaka sayılarında belirgin artışlar yaşanabilir. Ancak salgın kontrolden çıksa bile bu diğer ülkelerden ziyade Çin için bir sorun olacak. Çin’de bugün hâkim olan BA.2 varyantı zaten dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde ve Çin’in komşu ülkelerinde yoğun şekilde yayıldı ve hala bu ülkelerde hâkim varyant. O yüzden Çin’de daha bulaşıcı ve ağır hastalık tablosu yaratan yeni bir varyant oluşmadığı sürece, buradaki salgın dünya için bir tehdit oluşturmuyor.

Peki, salgının sonu geldi mi, dünyada neler oluyor?

Güney Yarımküre kış mevsimine giriyor. Omicron’un ortaya çıktığı Güney Afrika Cumhuriyeti’nde son günlerde bir artış var (Şekil). Bu ülkeyi takip edeceğiz. Birkaç aydır bölge oldukça sessizdi. Artışın sürmesi kış mevsimiyle ve aynı varyant ailesi ile vaka sayılarının diğer ülkelerde de artabileceği kuşkusunu güçlendirir ve salgının sona ermeyeceğini gösterir.

Kuzey Yarımküre’de ise mevcut koşullarla yaz aylarında yeni bir dalga olasılığı hayli düşük. Bu yaz rahat geçecek gibi görünüyor.

Şu anda küresel olarak hâkim virüs Omicron BA.2. Öte yandan özellikle Afrika’da BA.3, BA.4 ve BA.5 varyantları görülmeye başladı. Bir de BA.1 ve BA.2’nin aynı anda bulaştığı kişilerde gelişen ve XE olarak adlandırılan bir kombine varyant söz konusu. Bunların hepsi Omicron’un alt grupları. Bu varyantların daha bulaşıcı olduğu ya da daha ağır hastalık tablosu yaptığına dair henüz bir bulgu yok. Ancak Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki olası vaka artışlarında bu varyantların etkili olması mümkün.

Şu an itibariyle hatırlatma dozu yapılmış tam aşılı bireylerin endişelenmelerini gerektirir bir durum görünmüyor. Ancak Ülkemizde ileri yaşlı bireylerin önemli bir kısmı genellikle inaktif aşılarla uzun bir süre önce bağışıklandılar ve hastalığa karşı hassas olma olasılıkları fazla. Öte yandan okullarda maske zorunluluğu kaldırıldı ancak ilkokul çağındaki çocuklar aşısız. Bu çocuklar aracılığı ile virüsün evlere yaşlı kişilere taşınma ve istenmeyen sonuçların doğma riski var.

Hastalık endemik olma yolunda ilerliyor ancak hüküm vermek için henüz erken. Güney Yarımküre’deki gelişmeler kararımızı kolaylaştıracak. Bu dönemde özellikle yaşlı ve riskli kişilerin kapalı ortamlarda maske kullanmayı ve mesafe önlemlerini sürdürmesinde yarar var.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.