Çin’de ‘İki Parça Çürümüş Et 60 $’ Haberi

0 7.794

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid-19, kriz, vaka sayısı, aşı çalışmaları, sosyal mesafe ve karantina…

Hepsi bize farklı etki yaratan kelimeler değil mi?

İşte tam da bu aşamada yaşanan gerçek bir olayı, sağlık için kapanma yapılırken karşılaşılan sağlıksızlıkları barındıran bir haberle karşınızdayım.

Sıfır Covid-19 vakası politikasını sürdüren Çin’de yaşayan Will Liu karantinada yaşadığı ilginç ve bir o kadar kötü olayı anlatıyor.

Yaklaşık 5 haftadır karantina ve önlem ile adından sıkça söz ettiren Çin’de karantina ile tüketimsel, sosyal ve kültürel pek çok sorun yaşanmakta.

Şanghay yaklaşık 5 haftadır karantina kapsamında.

İnsanlar beslenmek için hükümetin dağıttığı yardımları beklemek zorunda ya da Will Liu’nun yaptığı gibi sipariş vermek zorunda.

Tabi 25 milyon nüfuslu bir yerden bahsediyoruz.

Üretimin kısıtlandığı ve tüketimin çoğaldığı bu aşamada insanlar ne kadar sağlıklı beslenebilir bu da ayrı bir konu.

Aslında sağlık için yapılan bu önlemler sağlıksız her şeyi de getirmiş bulunmakta.

Bu durum hakkında Will, “Yetkililer ilk başta kapanmanın 5 gün olacağını söylerken, sonra süreyi uzattıkça uzattılar. Herkesin hayatı alt üstü oldu” diyor.

İnternet üzerinden sipariş vermek üzere harekete geçince “Sitede ‘400 yuana (60 dolar- 890 TL) domuz pirzola’ reklamını görüyor ve sipariş ediyor. Tabi gelen bozuk et olunca para iadesi talep ediyor. Ancak bu durumun psikolojisini etkilediğini ve her geçen gün gıdasız kalma korkusundan dolayı gıdaya erişim grupları kurulduğunu açıklayan Liu artık yemek alabilmek için stratejik planlar ve videolar çekildiğini ifade ediyor.

Sadece bu konuyla sınırlı olmayıp aşı olmayan ve yaşlı kesimin öldüğünü açıklayan Liu kanser hastalarının ilaç bulamadığını ve halkın ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldığını aktarıyor.

Ülkeler yaklaşık 2,5 yıldır Covid ile savaşırken farklı hikayelere tanıklık ediyoruz.

Virüsün insan hayatını tehdit etmediği hepimizin özgürce eski yaşantısına döneceği günleri beklediğimi belirterek hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Şanghay’da karantina altında yaşamak: İki parça çürümüş pirzolaya 60 dolar verdim. (2022, Nisan 26). bbc.com: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-61219774 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.