Çin, Covid-19 Vakalarını Daha Doğru Tespit Etmek İçin Anal Swap Kullanacak

0 6.326

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çin Halk Cumhuriyeti, Covid-19 için kullanılan burun ve boğaz testlerinin yanı sıra anal swaplarla da test yapmaya başlıyor.

Anal testler şu an sadece seçili gruplarda ve karantinada bulunan yüksek riskli gruplarda uygulanıyor. Forbes’in haberine göre anal testlere tabi tutulan hastalar arasında Pekin’e seyahat eden yolcular ve riskli grupta olduğu düşünülen 1000’den fazla okul çağı grubu çocuklar ve öğretmenler mevcut.

Anal swap kullanımının sınırlı tutulmasının nedenlerinden biri ise uygulanışının girişimsel ve rahatsız edici olması. Eğer bir dışkı örneği elde edilemiyorsa yaklaşık 3-5 cm uzunluğunda saline batırılmış pamuklu çubuk anüs içerisine sokularak ve virüsün aktif izleri incelenmeye çalışıyor.

Pekin Younan Hastanesi’nin Solunum ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Müdür Yardımcısı Li Tongzeng, kamuoyuna verdiği demeçte; anal sürüntülerinin Covid-19 virüsünü tespit etmekte burun ve boğazdan daha doğru ve etkili olduğunu belirtti. Gerekçe olarak da virüsün dışkıda veya anüste, solunum yollarından daha uzun yaşaması ve yanlış negatif test oranını azaltacağını ifade etti.
Geçtiğimiz yaz Future Medicine, Çinli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmayı yayınladı. Araştırmada, burun ve boğaz sürüntüsü ile örnek alınan vakaların negatif çıkması üzerine anal swap kullanarak ikinci kez yaptıkları tarama testlerinde aynı vakaların pozitif çıktığı yazıldı. Bilim insanları araştırma sonucunda Covid-19 vakalarının tespiti için potansiyel olarak en uygun yöntemin anal swaplar olduğunu bildirdiler.

Ancak her bilim insanı bu uygulamayı farklı nedenler doğrultusunda desteklemiyor. Wuhan Üniversitesi’nden Patolog Yang Zhanqiu, Global Times’a verdiği röportajda burun ve boğaz testlerinin anal swap testlerinden daha uygun ve doğru olduğunu, gerekçe olarak da virüsün sindirim sistemi virüsü değil solunum sistemi virüsü olduğunu belirtti. Ek olarak ‘Daha önceden yapılan araştırmalarda dışkıda virüs saptandığı doğru bir bilgi ancak hiçbir kanıt virüsün sindirim yolları kanalıyla bulaştığını doğrulamadı.’ diyerek gerekçesini tamamladı.

https://www.webmd.com/lung/news/20210128/china-using-anal-swabs-for-covid-testing Erişim Tarihi: 01.02.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.