ChatGPT İle Sağlık Alanında Neler Yapılabilir?

0 3.019

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Elon Musk’ın OpenAI adlı yapay zekâ şirketi yakın bir zaman önce ChatGPT adında insanlarla doğal dil işleme teknolojisi ile konuşabilen bir yapay zekâ özelliğini kullanıma açtı.

ChatGPT kısa süre içerisinde sosyal medyadaki ilginç cevapları ile gündem oldu. Bu popülerlik durumu birçok kullanıcının ChatGPT’nin gelişmesine katkı sunmasını sağladı.

Elon Musk, Twitter gibi dünyanın en büyük sosyal veri tabanlarından birini satın almıştı. Bu satın alma 43 milyar dolar gibi devasa bir rakamla gerçekleşmişti. Bu satın alınmanın çok şişirilmiş bir rakamla gerçekleştiği ve anlamsız bir hamle olduğu düşünüldü. Fakat Elon Musk, Twitter’ı satın almasıyla elde ettiği veriler ve verileri işleme kapasitesi ile dünya geneli merkezi veri ve hizmet sunma üzerine planlarını entegre edebileceği bir platforma da sahip olmuş oldu. Bu durumun veri üretiminin ve veriyi işlemenin çok önemli olduğunu gösterebilecek ticari bir hamle olacak tarihte yerini alacağını düşünüyorum.

Öncelikle ChatGPT hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

ChatGPT’nin Yetenekleri Neler?

 • Kullanıcının görüşme sırasında daha önce söylediklerini hatırlama,
 • Kullanıcının takip düzeltmeleri sağlamasına izin verme,
 • Uygunsuz istekleri reddetme

ChatGPT’nin Sınırlılıkları Neler?

 • Bazen yanlış bilgi üretebilme,
 • Zaman zaman zararlı talimatlar veya taraflı içerik üretebilme,
 • 2021’den sonraki dünya ve olaylar hakkında sınırlı bilgiye sahip olma

Ben hem Türkçe hem de İngilizce olarak ChatGPT ile yazıştım. Sorduğum sorulara sınırlı cevaplar vermekle birlikte bazen saçma cevaplar verdi. Türkçe olarak intihal olup olmadığını düşünerek 3 farklı intihal programından cevapları analiz ettiğimde tüm cevaplar %100 oranında orijinal olarak bulundu.

ChatGPT’yi birçok sektörden kişi kendi iş planları çerçevesinde nasıl kullanabileceğini düşünüyor. Biz de Sağlık Asistanı Platformu olarak aynı şeyleri sağlık alanında nasıl kullanabileceğimizi düşünüyoruz.

Genel anlamda sağlık alanında nasıl kullanabileceğini düşündüğümüzde aklımıza birkaç kullanım alanı geldi. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

ChatGPT’nin Sağlık Alanında Kullanım Alanları

 • No Code yaklaşımı ile yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesini sağlayabilir. Bu durum kod yazmayı ortadan kaldırarak ciddi bir SaaS modellerinin gelişmesine olanak verebilir.
 • Sağlık bilgi tabanlarının entegre edilmesi ile kişiye geçmişine yönelik doğru ve güvenilir sağlık bilgisi verebilir.
 • Semptom Checker görevi ile kişinin doğru uzmana ve tıbbi merkeze yönlendirilmesini sağlayabilir.
 • İnsansız bir şekilde aralıklı sağlık takibi yapmak amaçlı kullanılabilir. Bu özelliği ile tele sağlık uygulamaları açısından ciddi fırsatlar sağlayacaktır.
 • Karar destek sistemlerine entegre edilmesi ile verileri geçmişiyle yorumlayarak içgörü sağlayabilir. Bu durum ile sağlık profesyonellerinin iş yükleri ciddi oranda azaltılabilir.
 • Sağlık alanında kişiselleştirmeye olanak sağlayarak kişilerin sağlık kayıtlarının tek bir merkezden yönetilmesine ve yorumlanmasına fırsat verebilir. Burada özellikle dağınık olan hastane içi sağlık verileri ile gerçek hayat verilerini entegre edebilme potansiyeli taşıdığını söylemem gerekir.
 • Hasta- hasta yakını veya sağlık profesyonelerinin eğitiminde kullanılarak yapay bir mentör veya koç görevi görebilir.

Bu önerilerin neredeyse hepsi ve daha fazlası herkes tarafından düşünebilmektedir. Burada veri size ait değilse başka kişilerin veya merkezlerin ürettiği verilere ve bilgilere muhtaç sistemler olarak hayatlarına kısıtlı bir şekilde devam etmek zorunda kalacaklardır. Çünkü veri ve bilgiye sahip değilseniz bu teknolojiler o veri ve bilgi merkezinin sizinle aynı işi yaptığı anda işiniz anlamsızlaşabilir ve devre dışı kalabilir.

Bu nedenle bu teknolojileri sadece teknolojik etkisi ile düşünmek yetersiz kalacaktır. Bu düşüncenin etkisi ile Elon Musk da Twitter’ı satın alarak bu sistemin en büyük oyuncusu olma adayı ile yoluna devam ediyor.

Ben de veri üretimine ve veri işlemeye değer veren biri olarak ChatGPT destekli geliştirilen yapıların büyük kurumlar tarafından satın alınabilme potansiyelini görüyorum. Umarım bu konuda verimli projeler duyarız.

ChatGPT’yi buradaki linkten sizler de deneyebilirsiniz. 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.