Çayın Sağlığımız Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0 91

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bazen bir sohbet arasında bazen de sohbeti açmak için demli bir çay içeriz. Çay demlendikçe de sohbet koyulaşır. Ve çayla hatırlarız anılarımızı. Çaya davet ederiz tekrardan anıları canlandırmak ve yenilerini oluşturmak için.

Evet. Bu yazım çay üzerine. Çayın sağlığımız üzerine etkilerini ele alacağım.

Çay, dünya çapında ve ülkemizde tüketilen en popüler içeceklerden biri. Yılda yaklaşık üç milyar kilogram çay üretilmekte ve tüketilmektedir. Camellia sinensis bitkisinden demlenmiş çay dünyanın farklı yerlerinde yeşil, siyah veya Oolong çayı olarak tüketilmektedir.

Dünya çapında üretilen çayın %78’i genellikle Batı ülkelerinde tüketilen siyah çay, %20’si Asya ülkelerinde yaygın olarak tüketilen yeşil çay ve %2’si (kısmi fermantasyon ile) üretilen Oolong çayıdır.

Peki, tüketimi bu kadar yaygın bir içecek olan çayın sağlığımız üzerindeki etkileri hakkında neleri biliyoruz? Her gün tükettiğimiz hatta neredeyse her öğünde tükettiğimiz çay konusunda bilgimiz var mı?

Şimdi çayın sağlığımız üzerindeki etkisini inceleyelim.

Yeşil çayın kanser, obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve nöro dejeneratif hastalıklar gibi çeşitli hastalıklara karşı yararlı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle yeşil çayı bu hastalıklarda ilaç etkileşimlerine neden olmamak için hekiminizin önerisi onayı ile içmelisiniz. Çünkü çayın etken maddeleri ile ilacın etken maddeleri bazen uyumsuzluk gösterebiliyor.

Demlenmiş çay, özellikle polifenoller olmak üzere birçok bileşik içerir ve çeşitli çalışmalar çayda bulunan polifenolik bileşiklerin çeşitli hastalık riskini azalttığını göstermektedir. Aynı zamanda bu bileşikler antioksidatif özellikleri ile vücuda yarar sağlamaktadır. Dengeli beslenme veya diyet ile desteklenen bu durum yaşlanmayı da yavaşlatabiliyor. Bu bilgide olduğu gibi çayın iyi demlenmesi önemli bir konu. Çay demlemek zaten bir ustalık gerektirir. Bu işin bilimi bile var.

Siz genellikle yeşil çay mı içiyorsunuz yoksa siyah çay mı?

Yeşil çayın radikal söndürme kabiliyeti genellikle siyah çayınkinden daha yüksektir. Yani vücutta oluşan radikaller bizi hızlı yaşlandırır. Bu nedenle yeşil çay içenlerde yaşlılıktaki hızlanma yavaşlamaktadır.

Çayın sağlığımız üzerine olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Burada asıl dikkat edilmesi gereken günlük içilmesi gereken çayın miktarı ve çayın demlenme şeklidir. Bu nedenle çayları sağlığa faydalı olacak şekilde demlemeli ve aşırı miktarda içmemeye dikkat etmeliyiz.

Lester, B. M., Tronick, E., Nestler, E., Abel, T., Kosofsky, B., Kuzawa, C. W., … & Reul, J. M. (2011). Behavioral epigenetics. Annals of the New York Academy of Sciences, 1226, 14.

Lamprecht, M. (Ed.). (2014). Antioxidants in sport nutrition. CRC Press.

Ohishi, T., Goto, S., Monira, P., Isemura, M., & Nakamura, Y. (2016). Anti-inflammatory action of green tea. Anti-Inflammatory & Anti-Allergy Agents in Medicinal Chemistry (Formerly Current Medicinal Chemistry-Anti-Inflammatory and Anti-Allergy Agents), 15(2), 74-90.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.