Çalışmalarıyla Öne Çıkan 5 Türk Biyolog ve Çalışma Alanları

0 2.829

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir önceki yazımda dünyada biyoloji alanında en tanınmış 5 biyoloğu ve çalışma alanlarını yazmıştım. Bu yazımda da biyoloji alanında tanınmış 5 Türk biyoloğu sizlerle tanıştıracağım.

1. ALİ DEMİRSOY

Ülkemizde bulunan önemli biyologlara değinmeden olmazdı. Bunlardan biri de Türk Entomolog (Böcek bilimci) ve evrimsel biyoloji uzmanı olan Ali Demirsoy, bu zamana kadar 20 takson tanımlamakla beraber 12 taksona da adı verilen bir biyologtur.

ALİ DEMİRSOY

2. AZİZ SANCAR

Önemli bilim insanlarından bahsederken Aziz Sancar’dan bahsetmesek elbette ki olmazdı. 2015 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülen Moleküler Biyolog Aziz Sancar, Tıp Fakültesi’nde lisansını tamamladıktan sonra moleküler biyoloji alanına yöneldi. DNA onarımı, kanser tedavisi ya da biyolojik saat gibi pek çok konuda çalışmaları bulunan Sancar, hasar görmüş olan DNA’ların hücreler tarafından yenilendiklerini harita şeklinde gösteren araştırması ile Nobel Ödülü kazanarak ülkemizde bir ilki başarmış ünlü bilim insanlarımızdandır.

AZİZ SANCAR

3. NAŞİDE GÖZDE DURMUŞ

Şimdi biraz daha günümüzde adını duyurmuş bilim insanlarına gelelim. Stanford Üniversitesi Biyokimya alanında araştırma görevlisi olan genç bilim insanımız Naşide Gözde Durmuş, kanser hastalığı üzerinde erken teşhise dayalı yaptığı çalışmalar ile geniş kitlelere sadece adını duyurmakla kalmadı. MIT Technology Rewiev genç bilim insanını “Tıpta ve Biyolojide Çığır Açan Lider” olarak tanımlaması üzerine Durmuş adını ve çalışmalarını böylelikle daha geniş kitlelere duyurmayı başaran bir bilim insanıdır.

NAŞİDE GÖZDE DURMUŞ

4. BERNA SÖZEN

Biyoloji bölümünden mezun olan Dr. Berna Sözen, kök hücre teknolojisi kullanarak rahim olmaksızın erken embriyolojik gelişimin modellemesini içeren araştırmalar yapmaktadır. Yaptığı araştırmalarda rahim ve sperm olmaksızın erken gelişim sürecini taklit eden yapay embriyolar oluşturarak adını duyuran bilim insanımızın bu çalışması MIT’nin “Bilimde Çığır Açan 10 Gelişme” adlı yazısında yerini aldı.

BERNA SÖZEN

5. ELİF NUR FIRAT KARALAR

Moleküler biyoloji alanında yaptığı çalışmalar ile adını duyuran bir diğer bilim insanımız Prof. Dr. Elif Karalar, Koç Üniversitesi’nde genetik hastalıklar ve kanserin moleküler temellerini aydınlatmaya yönelik yaptığı çalışmalar sayesinde Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü olarak bilinen EMBO’da 40 yaş altındaki bilim insanlarının seçildiği Araştırmacılar Programına seçilen ilk Türk bilim insanımız olmuştur.

ELİF NUR FIRAT KARALAR

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.