Büyümeyen Kız Çocukları Ve Fantezik Babaları

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocukluk döneminde babalarıyla sağlıksız ilişkileri olan, sevgiye, korunmaya ve onaya sürekli ihtiyaç duyan ama bir yandan da güçlü ve asi olan kadınlara ithafen…

Her kız çocuğunun 3 babası vardır; “biyolojik baba”, biyolojik babada olmayan ama olması istenen özelliklerin yüklendiği “fantezik baba”, güç ve kudreti temsil eden “sembolik baba”. Çocukken hepimiz güçsüz ve korunmaya muhtaç durumdayız. Dünya ise tehlikelerle dolu.  Oysa her şeyi bilen ve yapabilen güçteki fantezik ve sembolik babamız, bizi tehlikelerden ve tüm olumsuzluklardan korur. Tüm bunlar elbette ki bilinçdışında gerçekleşir.

Ve bir kadın, babasının idealleştirilmiş fantezisinden kurtulmadıkça sağlıklı bir ilişki kuramaz.

Kadınların çocukken babalarıyla kurdukları güvenli bağ onları hayatta güçlü ve başarılı bireyler haline getirir. Bu bağ sağlıklı kurulamadığında ve güvenli bağlanma gerçekleşmediğinde idealize ettikleri fantezik babaları veya sembolik babaları gibi güçlü ve kudretli bir erkek aramaları nedeniyle ilişkilerinde mutlu olamazlar.

Böyle bir babaya sahip olmayan kadınların baba özlemi ve korunup gözetilme ihtiyacı onları küçük bir kız çocuğu gibi davranmaya yönlendirir.

Sorumluluk alan, onun adına kararlar veren, sert ve kesin olan, sorunlarını ortadan kaldıran, onu inciten herkese kızan, onu koruyan, onunla gurur duyan ve onu olduğu gibi seven bir babası olmamış bir kadın böyle bir eşi olsun ister.

Babalarının yarattığı duygusal eksikliği telafi etmek isteyen kadınlar genellikle iki aşırı uçta davranırlar; ya bir erkeğe bağımlı hale gelme veya tam tersine, kendilerine bağımlı olacak erkeklerle birlikte olma ya da yakın ilişkilerden kaçma, evlilik korkusu veya günübirlik ilişkiler yaşama eğilimi.

Erkeklere güvenilmeyeceğine dair içsel inancı sürekli bir çatışma yaratarak duygu ve davranışlarını olumsuz bir şekilde yönlendirir. Bunun sonucunda ortaya çıkan durum ise ruhsal karmaşa, kötü ilişkiler ve hayal kırıklığı olur.

Hasar öyle büyür ki, iç sesinin kendinin iyi olmadığını, değerli olmadığını ve sevilmeye layık olmadığını söylemesiyle her geçen gün artar ve özgüvenine karşı ilk kritik saldırı gerçekleşmiş olur.

 Sevgiyi görmesi gereken, hayatındaki ilk erkekten göremeyen kadın, sağlıklı bir sevgi nedir öğrenemez. -Şefkat içeren bir sevgi bu söylediğim.- Sonra da ömür boyu bilmediği bir hissin doğrusunu arayıp durur, bulabilirse ne ala. Kaç yaşına gelmiş olursalar olsun kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmiş olan bu güçlü kadınlar,  herhangi bir zamanda veyahut herhangi bir yerde çocuğunun elini tutan bir baba görünce gözlerinin dolmasını engelleyemez.  Ta ki yanağında hissettiği o ıslak sıcaklıkla kendine gelene kadar…

Baba sevgisinden yoksun büyüyen kızlar özellikle ilişkilerinde tamamen güvenebilecekleri, kendilerine baba gibi sahip olacak, arkasında duracak, kimi zaman da kendilerini yanlarında güçsüz hissedebilecekleri, kendilerine sevgiyi tamamen yansıtacak birini arar.

İlerde kafalarında kurdukları baba figürüne uygun adamlara âşık olur. O kişiyi kimse ile paylaşmak istemez.

Yani bir bakıma eşini babası gibi sahiplenir, eşinden de o şekilde bir davranış bekler. Fakat dengesiz bir babaya sahip bir kız gardını hep yukarıda tutar. Zor güvenir. Sevgiye daha çok inanır, daha temiz sever. İçinde hiç büyümeyen bir kız çocuğu durur. Bir çocuk gibi hırçın, bir çocuk gibi umarsız, bir çocuk gibi ketum, bir çocuk gibi küskündür. Öyle ki en mutlu olduğu zamanlarda bile o kız çocuğunun ürkekliği gözlerindedir.

Sigmund Freud bu konuda çok doğru bir noktaya değinir: ‘’Sevildiğini bilmeyen çocuk, kendini de, başka birini de, nasıl seveceğini öğrenememiştir. Gerçekten öğrenmek isteyene, öğretin. Çünkü o kişinin kendinden başka kimseye zararı yoktur.’’

Baba sevgisiyle büyüyen kız çocuklarının kahramanı bellidir. Ama yoksun büyüyen kız çocuklarının bir kahramanı yoktur, ya karşılarına her çıkanı kahramanı sanıp inanırlar ya da hikâyelerinin kahramanı kendileri olurlar. Ve inanın bu ikinci kategorideki kızlar birbirini mutlaka bulur. Çünkü hüzünlü ruhlar bir benzeriyle karşılaştığında huzur bulur.

Kızlarınızı sevin. Hissederek ve hissettirerek…

Dipnot: The Neighbourhood – Daddy Issues dinlerken yorumları oku. Hiç tanımadığımız, adını dahi bilmediğimiz insanların hikâyelerinde buluşalım.

Psikoterapist Dr. Cem KEÇE – Hürriyet 15.02.2019 Erişim: 11.09.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.