Bu Sayının Kadınlar İçin Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?

0 6.030

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nagihan Üste, Ceyla Ö, Yeter Yılmaz, Necla Demirbaş, Bedia Aydoğan, İslim Ahmed, Buket İlhan, Saynur Sürücü, Zeynep Çubuk İkinci, Mihrican Ekmenci, Gülistan Şaylemez, Gamze Kaçar Bozkurt, Emel Tokkal, Meral Şen, Hanife Yenisu, Ayşe Nazlı Kınacı, Reyhan Korkmaz…

Bu saydığım isimler neredeyse son 1 ay içinde cinayete kurban gitmiş kadınların isimleri. Her gün bir kadınımızı kadın cinayetlerine kurban veriyoruz.

Anıt Sayaç sitesini neredeyse 4-5 yıldır takip ediyorum. Medyada karşılık bulan kadın cinayetlerini belirli kriterler dahilinde yayınlıyorlar. Sitede yıllara göre öldürülmüş kadınların isimlerini görüyorsunuz. Siteye her girişimde içim cız ediyor. Çünkü her ismin aynı zamanda bir hayat olduğunu yani artık hayat(ta) olmadığını biliyorum.

1 Ocak 2021 tarihinden yani yıl başından 18 Nidan 2021 tarihine 107 gün geçti. Bu geçen 107 günde MEDYAYA YANSIYAN 118 kadın cinayeti gerçekleşti. Medyaya yansımayan kadın cinayetlerinin sayılarını bilmiyoruz. Çünkü kadın cinayetlerinin kaza veya intihar süsü verilerek gizlenebildiği toplum tarafından bilinen bir gerçek. 

Anıt Sayaç sitesinin verilerine göre 2008 yılından 18 Nisan 2021 tarihine kadar 3 Bin 474 kadın cinayeti işlendi. 

Toplumsal olarak büyüyen bu soruna yönelik alınan tedbirlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Bu sorunun çözümü için yasal süreçlerin yanında toplumsal süreçlerde de müdahaleler yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Başlıkta ilginizi çeken sorunun ‘Bu Sayının Kadınlar İçin Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?’ ne anlama geldiğini şimdi daha iyi anlıyoruz sanırım.

Çünkü kadın cinayetine gidecek 119. kadın senin annen, ablan, kardeşin, eşin ve belki sen olabilirsin.. 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.