Bu Kadar Da Olmaz Dedirten İlişki Türleri: Ensest ve Pedofili

0 2.184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda sizlere toplumun gizlenen, göz ardı edilmek zorunda kalınmış ve elalem ne der kaygısını temel alan, normal olmadığını düşündüğüm ve aşırı rahatsızlık duyduğum ilişki türlerinden bahsedeceğim.

Bunlar: Ensest ve Pedofili.

Ensest ve Pedofili…

Bu kelimeleri yazarken bile ellerim titriyor. Umarım yazdıklarımı okurken kendinizde bir farkındalık uyandırırsınız.

Ensestin tek ve kesin bir tanımı olmamakla birlikte farklı alanlar farklı şekilde tanımlıyor.

Amerikan Sağlık, Eğitim ve Koruma Bölümü’nün 1980’deki tanımına göre;

Ensest: Aile içinde ana-baba figürüne, gücüne ve otoritesine sahip kişilerin çocuğu cinsel anlamda istismar etmesi olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü; pedofili ya da çocuk istismarını ise, bir yetişkinin bilerek ve bilmeyerek yaptığı, çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyen davranışlar olarak tanımlamıştır.

Her an her yerde olabilecek bu korkunç olaylar insan olabilen herkesin canını acıtacak ve yürek sızlatacak ANORMAL durumlardır.

Bilgi düzeyi, eğitim ve doğu-batı ayrımı yapmayan bu çirkin eylemler belki de her gün yeni kişilerin hayatını karartmaya devam ediyor.

Resmî veriler var mı elimizde?

Var. Ancak çok az. Az olması olmadığı anlamına gelip sizi sevindirmesin. Aslında çok fazla fakat bu durum ilgililere bildirilmiyor. Kimi zaman olay aile tarafından kapatılıyor. Kimi zaman bu çocuklar evlendiriliyor ya da aile ikamet değiştiriyor.

Genelde baba-kız arasında olabiliyor.

Fakat anne-oğul arasında da olduğunu biliyoruz.

Amca, dayı-yeğen, kayınbaba-gelin ve dede-çocuk arasında olanlar da mevcut.

Eminim yazdıklarımı okurken çok öfkeleniyor ve bir insanın kendi çocuğuna ya da yeğenine bunu nasıl yapabileceğini sorguluyorsunuz. Bunun bir psikiyatrik olgu olduğunu düşündüren örnekler var.

Ancak psikiyatrik olarak açıklanamayacak kadar bilinç düzeyiyle savunulmuş ve yaşanmış bir anekdotu sizlerle paylaşayım.

Kızını taciz eden ve ifadesi alınan babaya bunu neden yaptığını soruyorlar. Hoş, sorulması da ne kadar mantıklı tartışılır. Baba ifadesinde şöyle belirtiyor: “siz kendi diktiğiniz bir ağacın ilk meyvesini kendiniz yemez misiniz?” ve işte o kan dondurucu, insanlık dışı ve kabul edilemez açıklamasında böyle söylüyor.

Farklı örnekleri de bulunmakta.

Psikiyatri camiasının tartışmalı konularından birisidir ensest ve pedofili.

Bakınız bir diğer örnek de şu şekilde.

Askere giden bir erkek eve dönünce eşinin hamile olduğunu görüp mahalleyi ayağa kaldırıyor ve eşini dövüyor. Eşi deniyor ama 16 yaşında bir eş. Askerin abisi, askere engel olup onun suçu yok diye araya giriyor. Asker, abisine saldırıp senden mi yoksa diye şiddetle saldırırken ifade veren abi babasının kendisini küçükken taciz ettiğini ve babasını yengesini de taciz ederken gördüğü ifadesini veriyor. Bunun üzerine asker ifadesinde şu cümleleri kuruyor: “Karım kardeşimi doğurdu amirim, ne yapayım? Diyor. Bu acı örnekte görüldüğü gibi pedofili ve ensest bir arada görülebiliyor.

Bu davranışın cezasını hangi hukuk sistemi verebilir ki?

Hangi devlet?

Hangi hâkim?

Verseler bile içimiz soğur mu?

Ne kadar tatmin olabiliriz?

Peki ya geride kalan o masum çocuklar?

Onlara hangi oyuncağı alırsanız alın, hangi şekeri verirseniz verin akıllarındaki o korkunç anları silemezsiniz ve bu onların hayatına mal olabilir.

İstenmeyen ve taciz suçunun bir diğer mağduru da bu ilişkilerden doğan bebekler. Düşünsenize dedeniz annenize tecavüz ediyor ve siz doğuyorsunuz. Bu durumu bilenler size farklı gözle bakıyor.

İşin farklı bir boyutu da şu, kız çocuk ve baba arasında geçen bu tarz insanlık dışı olaylarda bazı anneler kızlarını suçluyor. Evet çok anlamsız ve üzücü bir durum. O çocuklar bu kadar karmaşık olayları yaşarken en çok güvendiği annelerinden böylesine bir darbe yiyorlar. Şimdi kendinizi o küçük bedenlerde bu büyük olayları yaşarken hayal etmenizi istiyorum.

Ne kadar zor değil mi?

Bunları yaşayan küçücük bedenlerin eğitim hayatlarında ne kadar başarılı olmaları beklenebilir.

Topluma yararlı bir birey olmak için ne kadar emek harcayabilir?

En sevdiği ve güvendiği insanlar tarafından yerle bir edilmiş benliklerindeki acıları bizler nasıl dindirebiliriz?

Pedofili ve ensest ilişkiler akıl almaz bir insanlık suçudur.

Bildiğiniz, gördüğünüz şeylere sessiz kalmayın. Özellikle acil servislerde çalışan sağlık personelleri.

Böyle durumlarda mağdurlar hastaneye gelebiliyorlar. Davranışlarında farklılık gözlemlediğiniz kişileri göz ardı etmeyin. Adli bir vaka olabilir. Peki böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapmanız gerekir biraz da buna değineyim.

Bu tarz vakalar adli vaka olarak kaydedilir ve polise haber verilmesi gerekir. Polis gelene kadar kişilere kendilerini güvende hissettirmek onlara kendini daha iyi hissettirebilir. En yakınlarından bu tarz olaylarla karşılaşan bireylerin hayatları boyunca başka insanlara güvenmesi zor olabilir.

Kişilerin zorlanmaması ve kendisine yaklaşan bireylerin mağdurlara karşı olan tutumlarına çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar cinselliğin ne demek olduğunu pek anlamazlar.

Eğer sürekli olarak cinsellikle ilgili sorular soruyor ve davranışlarında da bir farklılık gözlemliyorsanız çok dikkatli olmakta fayda var.

Ensest ve pedofiliye dair birçok şeyi öğrendiğim, 2 yıldır okuyup gözyaşı dökmekten bir türlü asla bitiremediğim bir araştırma/inceleme kitabını sizlerle paylaşacağım. Büşra Sanay’ın Kardeşini Doğurmak, Türkiye’de ensest gerçeği adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Kaynakça olarak da ekleyeceğim.

Bu insanlık dışı olaylara karşı kendini suçlu hisseden masum bireylere destek olmak hepimizin birer insanlık borcudur.

Alay, C & Polat, O. (2012). Pedofili Nedir, Ne Değildir? Türkiye Biyoetik Derneği Yayını; 208-216.

Çavlin Bozbeyoğlu, A., Koyuncu, E., Kardam, F. & Sungur, A. (2010). Ailenin Karanlık Yüzü: Türkiye’de Ensest. Türkiye Sosyoloji Araştırmaları Dergisi; 13(1): 1-37.

Kardeşini Doğurmak, Türkiye’de ensest gerçeği. (2018). Büşra Sanay. 5. Baskı.  

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.