Boyun-Omurilik Hasarlarında Halo Tekniği Neden ve Nasıl Kullanılır?

0 2.480

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Boyun kırıkları çok ciddi kırıklardan olup anında müdahale gerektiren vakalardan biridir. En önemli sebepleri yüksekten düşme, trafik kazaları olarak görülmektedir. Bu tip kırıklar acil müdahale gerektiren kırıklardandır ve hayati bulguları tehlikeye sokabilmektedir.

Uygun vakalarda Halo (vest-tranksiyon) denilen Halo tekniği uygulanır. Küçük bir cerrahi operasyon gerektiren bu yöntem ile hasta ameliyata alınıp, Halo cihazının özel uçları kafa kemiğine vidalar ile tutturulur, hastanın vücut eklemlerine göre de ceket kısmı bele oturtulur.

Hastaya uygun pozisyon verilip cihazın bölümleri yerleştirilirken vidalar sıkılıp, boyun hareketi kısıtlanır. Yaklaşık 12 hafta süren ve yatak istirahati gerektirmeyen bu yöntem ile iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Kırık iyileştikten sonra kafatasına sabitlenen vidalar çıkarılır ve hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam eder. Hasta konforunu en üst seviyede sağlayan bir yöntemdir. Her yaşta çocuklara ve yetişkinlere uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi yatak istirahati gerektirmez. Uygun vakalarda yapılabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.