Bonding Fiyatları 2022 Bonding Diş Tedavisi

0 1.815

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bonding tedavisi, estetik diş hekimliğinde ağız ve diş bütünlüğünü sağlamak amacıyla sıkça tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Bonding tedavisi, estetik diş hekimliğinde ağız ve diş bütünlüğünü sağlamak amacıyla sıkça tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bonding tedavi fiyatları diğer tedavilere göre fiyat olarak çok daha uygundur. Bonding; diş yüzeyleri aşındırılmadan uygulanabilen, doğal dişin rengine uygun kompozit dolgunun sertleştirilerek dişe yapıştırılması olarak tanımlanabilir. Hastanın dişlerinde aralıklar, küçük şekil bozuklukları bulunduğunda dişler kesilmeden bonding malzemesi kullanılarak dişlerin üzerine eklemeler yapılarak uygulanabilir. Diş hekimi, hastanın gülüşünü yeniden şekillendirir.

Koruyucu diş hekimliğinde bonding tedavisi dişlerin onarılması olarak tanımlanır. Peki bonding tedavisinin tercih edilmesindeki nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  1. Dişleri yeniden şekillendirmek
  2. Çatlak ve yontulmuş dişleri onarmak
  3. Dişler arasındaki boşlukları kapatmak
  4. Çürük dişleri onarmak
  5. Estetik tedavilerde dişleri büyütmek
  6. Amalgam dolgulardan daha iyi bir kozmetik alternatif olarak
  7. Lekeli veya rengi bozulmuş dişlerin görünümünü onarmak

Bonding Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bonding tedavisi ortalama olarak 30 dakika ila 60 dakika arasında bir süreci kapsar ve tek seansta uygulanabilir. Bonding diş tedavisi aşağıdaki aşamalar takip edilerek uygulanabilir;

Diş Hazırlığı: Bonding tedavisi yapılmadan önce diş hazırlanır, dişlerdeki çürük olmadıkça anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaz. Diş hekimi, bonding yapacağı dişin rengiyle eşleşen en yakın kompozit dolgu rengini renk kılavuzu seçerek tedavi sürecine başlar.

Bonding İşlemi: Bonding tedavisi uygulanacak dişin yüzeyi pürüzlü hale getirilerek bir kondisyon yapıştırıcısı uygulanır, bu yapıştırıcı malzemenin dişe yapışmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Daha sonra diş rengindeki yapıştırıcı malzeme uygulanarak sertleşmeden önce istenen şekle getirilir. Bağlama malzemesini sertleştirmek için genellikle bir lazer veya mavi parlak ışık kullanılır. Yapıştırma malzemesi sertleştikten sonra diş hekimi tarafından bonding uygulaması şekillendirilebilir ve kesilebilir.

Bonding Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Bonding tedavi fiyatları uygulanacak diş sayısına göre ve kullanılacak malzemeye göre farklılık göstermektedir. Bonding fiyatları belirlenirken diş yapısının mevcut durumu, tedavi edilecek diş sayısı, hekimin tecrübesi gibi faktörler bonding fiyatını 2022 yılında belirleyen unsurlardır. Bonding diş fiyatları diğer diş tedavilerine göre fiyat olarak daha uygundur.

Bonding Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bonding fiyatlarını belirleyen unsurlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Tedavi edilecek diş sayısı

Bonding tedavisi uygulanırken diş sayısı, diş yapıştırma maliyetini etkiler. Birden fazla dişin tedavi edilmesi fiyatı aynı oranda artırır.

Etkilenen bölgenin boyutu

Tedavi yapılacak bölgenin büyüklüğü bonding diş tedavisinin maliyetini de arttırır. Örneğin, dişin küçük bir alanını doldurmak, geniş bir alanı doldurmaktan daha ucuza mal olduğundan maliyet artar.

Diş hekiminin deneyimi

Diş hekiminin sahip olduğu deneyim, bonding uygulaması için ne kadar ücret alacağını belirler. Tecrübeli diş hekimleri bonding diş hizmetleri için daha yüksek ücret talep edebilirler.

Kliniğin yeri

Diş hekimi muayenehanesinin bulunduğu yer, tedavi maliyeti konusunda belirleyici unsurdur.

Ek tedaviler: ağız ve diş sağlığının ihtiyaçlarına göre

Ek tedaviler maliyeti arttırır. Örneğin bonding uygulamasına ek olarak, diş taşı temizleme işlemi uygulanması gerekiyorsa bu tedavi maliyeti artırır.

Bonding Uygulaması Soru-Cevap

Bonding tedavisi ne kadar sürer?

Bonding tedavisi 30 ile 60 dakika arasında bir süreci kapsar ve tek seansta uygulanabilen kısa bir tedavidir.

Bonding uygulanan dişin ömrü ne kadardır?

Bonding tedavisi uygulanan dişin ortalama olarak ömrü 6 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Bu süre diş bakımına göre farklılık gösterebilir.

Bonding tedavi uygulanırken acı hissedilir mi?

Dişe herhangi bir anestezi uygulanmaz ve herhangi bir ağrı hissedilmez.

Bonding doğal görünür mü?

Bonding uygulanan dişte herhangi bir renk farkı meydana gelmez. Diş doğal dişin renginde olur.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.