Blockchain Tabanlı COVID-19 Pasaportu New York’ta Kullanıma Başlandı

0 103

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

COVID-19 pandemisi sonrası dünya genelinde sağlık pasaportu konusu gündeme gelmişti. Sağlık pasaportuna bazı kesimlerin karşı söylemleri varken, bazı kesimlerin ise uygulamayı kabul ettiğini ve uygulanabilir olduğunu gösteren söylemleri ile olduğunu görüyoruz.

Aslında farkında olmadan bu tarz uygulamalar toplum sağlığı açısından yavaş yavaş politika yapıcılar tarafından uygulanmaya konulmaya çalışılıyor. Tabi bunlar kademeli bir sistemle hayatımıza geçiyor ve geçecek.

Şu an Türkiye’de Hayat Eve Sığar uygulaması ile çoğu yere HES kodunuz ile girebiliyorsunuz. Bunlar arasında alışveriş merkezleri, restoranlar, uçaklar vs. Bu kullanım alanlarının zamanla artacağını ön görebiliriz.

Dünyada bazı ülkeler buna geçti. Çin bu uygulamayı hayata geçiren ilk ülkelerden biri. Salgını kontrol altına almasında bu uygulamanın önemi büyük. Bunu gören diğer ülkeler de bu uygulamayı farklı şekillerde hayata geçirmeye başladı. Bunlardan biri Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden ve dünyanın en büyük metropollerinden biri New York.

New York eyaleti IBM ile COVID-19 aşılamasını ve test sonuçlarını blockchain tabanlı mobil uygulama üzerinden çalışan sağlık pasaportunu uygulamaya başladı.

Bu uygulamanın geçiş, işletmelerin ve etkinlik mekanlarının yeniden açılmasını hızlı bir şekilde takip etmeye yardımcı olmak için bir bireyin yakın zamandaki negatif PCR sonucunu, antijen testi sonucunu veya aşılama kanıtını doğrulamak için kullanılacağı belirtildi.

Vali Andrew Cuomo’nun ofisinden Cuma günü yayınlanan bir açıklamaya göre, bireyler NYS Excelsior Pass Wallet uygulamasını kullanarak tıpkı bir mobil havayolu biniş kartına benzer şekilde kartlarını yazdırabilecek veya akıllı telefonlarında saklayabilecekleri ifade edildi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.