Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi Sağlık Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

0 3.084

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Blockchain teknolojisi ilk olarak kripto paralar ve bitcoin ile hayatımıza giren ve son yıllarda adından farklı alanlarda da bahsettiren değiştirilemezlik ve güvenirlilik ön planda olan bir teknolojidir.

Blockchain teknolojisinde ilk çalışmalar 1991 yıllarına da dayansa da 2008 yılında Satoshi Nakamoto diye bilinen bir kişi veya grup tarafından ortaya çıkmıştır ve her sektörde ilerleyiş gösteren bir teknoloji olarak adlandırılmıştır.

Şimdi sizlere blokchain teknolojisi nedir, hangi sektörler kullanıyor ve sağlık sektöründeki potansiyel etkisinden bahsedeceğim.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blokchain, bir otoriteye bağlı olmayan, şeffaf, merkeziyetsiz, herkes tarafından depolanabilen, değiştirilemez ve kontrol edilebilir dağıtık yapıda bir veri tabanı sistemi olarak ilerlemektedir. Ayrıca blockchain teknolojisi saklama, yönetme, doğrulama ve depolama gibi işlemlerin yapılabildiği bir teknoloji olarak adlandırılmıştır.

Blockchain Teknolojisini Kullanan Sektörler

Blokchain teknolojisini kullanan sektörler şu şekilde sıralanabilir. Bunlar,

  • Eğlence,
  • Çevre ve ekoloji,
  • Finans,
  • Ulaşım,
  • Üretim,
  • Eğitim,
  • Medya,
  • Devlet ve
  • Sağlık sektörü olmak üzere on adet sektör bulunmaktadır.

Şimdi bu sektörlerden bir tanesi olan sağlık sektörünün blokchain teknolojisindeki nasıl etkilendiğini ve potansiyel kullanım alanlarından bahsedeceğim.

Blockchain Teknolojisinin Sağlık Sektöründeki Etkisi

Blockchain teknolojisi son zamanlarda hayatımıza girse de sağlık sektörünün dijital devriminde önemli bir teknoloji olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlık sektöründeki blok zinciri teknolojisinin kapsamı oldukça geniştir. Bu sektördeki blok zinciri girişimleri diğer sektörlerden daha geç başladı. Ancak 2016 ve 2017 yıllarında önemli ölçüde büyüdü.

Sağlık sektörü bağlamında, blokchainler genellikle kripto para defterleri olarak kullanılan halka açık olan defterlerin aksine, özel bir ağ olarak inşa edilmektedir.

Blockchain teknolojisi hastanelere, hastane otomasyonu bağlamında çalışanlara ve hastalara yenilikler ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Tıbbi Veri Güvenliği

Sağlık sektöründe blokchainlerin en önemli kullanım alanlarından biri güvenli ve birleşik eşler arası veri tabanı oluşturmak için teknolojiden yararlanmasıdır. Blockchain değişmezliği sayesinde, veri bozulması artık endişe olmamaya başlamıştır. Artan güvenlik ile blokchain teknolojisi binlerce hastanın tıbbi verilerini etkili bir şekilde kaydetmek ve izlemek için kullanılıyor.  Çünkü merkezi bir sunucuya dayanan geleneksel veri tabanlardan farklı olarak, dağıtılmış bir sistemin kullanımı, daha yüksek güvenlik seviyelerine sahip veri alışverişini sağlarken, mevcut sistemin yüklediği idari maliyetlerini azalmaktadır.

Blokchainlerin merkezi olmayan doğası, blokchaini genellikle değerli bilgileri tehlikeye atan teknik arızalar ve dış saldırılara karşı daha az savunmasız hale getirir. Blockchain ağları tarafından sağlanan güvenlik genellikle, bilgisayar korsanlarının işgaline, fidye yazılım saldırılarına maruz kalan hastaneler için yararlı bir sistemdir.

Tıbbi Kayıtların Güvenliği ve Ortak Paylaşımı

Blockchain tabanlı tıbbi kayıtların bir diğer avantajı klinikler, hastaneler diğer sağlık hizmeti sağlayıcıların arasında birlikte çalışabilirliği geliştirme yeteneğidir. Veri toplama sistemlerinde teknolojik farklılıklar genellikle kuruluşların belgeleri paylaşmasını zorlaştırır. Bununla birlikte, blokchain yetkili tarafların, hasta dosyaların hatta tıp dağıtım kayıtlarının birleşik bir veri tabanına erişmesine izin vererek bu sorunları çözebilir. Bu nedenle, birbirlerinin dahili depolama alanı ile arabirim kurmaya çalışmak yerine servis sağlayıcıları tek bir cihazda birlikte çalışabilir.

Blockchain sistemleri, kayıt paylaşımı sürecini basitleştirmenin yanı sıra, hastaların kendi sağlık bilgileri üzerindeki erişebilirliğini ve şeffaflık düzeylerini de artırabilir. Bu durumlarda hastaların belgelerinde yapılan değişikliklerin doğrulanmasını istemek, kayıtların doğruluğunu sağlayabilir ve düzgün bir şekilde idare edilirse bu tür doğrulama hem insan hatası hem de kasıtlı tahrifatlara karşı ekstra bir güvenlik katmanı sağlayabilir.

İlaç İzlemi ve Güvenilir Tedarik Yönetimi

Blockchain, tüm eğitim ve dağıtım süreci boyunca ilaçların izlenmesi için güvenilir tedarik zinciri yönetimi sağlayabilir ve böylece yaygın ilaç sahteciliği sorununu azaltabilir. Blockchain ayrıca sigorta dolandırıcılık koruması adı altında Amerikan Sağlık sistemine her yıl yaklaşık 68 milyar dolar mal olduğu tahmin edilen bir sorun olan sağlık sigortası sahtekarlığı ile mücadelede kullanılabilir. Blockchain de saklanan ve bir sigorta sağlayıcısıyla paylaşılan değişmez kayıtlar, daha önce gerçekleşmemiş işlemlerin faturalandırması ve gereksiz servisler için ücretlendirme de dahil olmak üzere, en yaygın dolandırıcılık türlerinden bazılarını önleyen sistemdir.

Klinik Çalışma ve Hasta Takibi

Sağlık sektöründe Blockchain bir başka kullanımı klinik çalışmaların kalitesini ve etkinliğini artırmaktadır. Blockchain’deki tıbbi veriler, test edilen ilaçlardan yararlanabilecek ayrıca kriz anlarında sağlık sisteminin çökmemesi için sağlık sektöründe gerekli ekipman ve ihtiyacın en aza indirilmesi ve hasta takibi içinde kullanılmaktadır.

Covid-19 Pandemisinde Blockchain Çözümleri

Ayrıca blockchain teknolojisi Covid-19 sırasında, pandemiye karşı savaşmaya yardımcı olacak birçok blok zinciri çözümü ortaya çıkarmıştır. Bunlardan bir iki tanesini örnek verecek olursak şu şekilde verebiliriz.

Kanada merkezli bir blok zinciri şirketi olan Vitol Hub Docit adlı blok zinciri tabanlı bir Covid-19 elektronik tarama aracı kullandı ve bu teknoloji sayesinde Covid-19 ilerleyişini bu elektronik tarama aracı sayesinde daha hızlı bir şekilde öğrenilip tedavilere saha erken başlanıldı.

Yine Covid-19 ile mücadelenin birçok sertifika doğrulama ve tedarik zinciri izleme çözümü duyurulmuştu. Çünkü pandeminin meydana gelmesiyle, blokchain teknolojisinin sağlık sektöründe kullanılması ülkeler tarafından bir seçenek haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı da kişilerin doğrudan temastan kaçınmasını sağlama, vakitten kazanma, uluslararası iş birliklerini kolaylaştırma ve evrak yoğunluğunu azaltma gibi konularda bu teknolojinin olumlu etkileri ülke yönetiminin de dikkatini çekmiştir. Diğer bir açıdan bakılırsa maliyetinin düşük olması, maddi imkanların farklı alanlara dağılması için fırsat vermesi sağlık sektöründe önemli bir etki olarak adlandırılmıştır. Bu sebeplerden dolayı blockchain teknolojisinin sağlık sektöründeki etkisi büyük olacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.