Biyoloji Nedir ve Biyolog Kime Denir?

0 1.591

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkese merhaba,

Bu yazımda sizlerle biyologlar hakkında biraz bilgi paylaşımı yapacağım.

Biyoloji Nedir?

Öncelikle biyoloji, kelime anlamı olarak Yunanca kökenli olup yaşam anlamına gelen “bios” ile bilim anlamına gelen “logos” sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Canlı organizmalarının fonksiyonlarını, yapılarını, gelişim süreçlerini, taksonomisini ve de çevresiyle olan etkileşimini, evrimsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır.

Peki üniversitelerin Biyoloji bölümünden mezun olanlar neler yapar gelin hep beraber inceleyelim.

Biyolog Kime Denir?

Üniversitelerin fen ya da fen-edebiyat fakültelerinde lisans eğitimini tamamlamış Biyoloji Bölümü mezunlarına “Biyolog” denilmektedir.

Biyologlar gelişen dünyada oldukça önemli işlevlere sahip olmakla birlikte özellikle son yıllarda pandemi sürecinde önemi daha da anlaşılan meslek gruplarından biridir. Nitekim bu süreçte birçok biyolog gönüllü olarak PCR test çalışmalarında faaliyet göstermiştir. Sürekli öğrenme ve de araştırma prensibinde olan biyologlar günümüzde de kendi içerisinde bitki, hayvan ve mikrobiyoloji olmak üzere farklı ana dallara ayrılmaktadır. Beraberinde histoloji, moleküler biyoloji, genetik, anatomi, fizyoloji, ekoloji gibi farklı alt dallara da ayrılmaktadır.

Yurtdışında ve ülkemizde biyologların çalışma alanları laboratuvarlarda ya da araştırma yapılan alanda saha çalışmaları yapılarak gerçekleşmektedir. Örnek verecek olursak moleküler biyoloji, histoloji, genetik gibi alanlarda çalışmalarını sürdüren biyologlar laboratuvar ortamlarında daha çok bulunurken; zooloji, botanik alanda araştırmaların çoğu araştırma yapılan bölgelerde gerçekleştirmektedir.

Biyoloji alanında önemli çalışmalar gerçekleştirmiş bilim insanlarını ve çalışmalarını incelediğim yazılarımı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Dünyaca Ünlü 5 Biyolog ve Çalışma Alanları

Çalışmalarıyla Öne Çıkan 5 Türk Biyolog ve Çalışma Alanları

Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.