Birleşik Krallık’ın COVID-19 İle Mücadelesinde Kritik Olaylar Oluyor

0 3.568

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kritik olayları bildiren çok sayıda güvenilir kaynaklar olduğu biliniyor. Sayının 20 civarında olduğu ve bu sayının değişkenlik göstereceği öngörülüyor. Bu kritik olaylar, ölçeklere ve güvenilir kaynaklara göre değişebilmektedir. Bu yüzden Ulusal Sağlık Sisteminin performansı için her zaman iyi bir gösterge değildir.

Birleşik Krallık ve Covid-19 ile ilgili sağlık haberi özeti.

1. Yaklaşık 200.000 yeni Covid-19 vakası bildirildi.

2021 yılının son ayında yapılan bir enfeksiyon anketi, geçtiğimiz hafta 10 Londralıdan 1’inin korona virüs olduğunu ortaya koydu.

Çarşamba günü, Birleşik Krallık için bildirilen günlük olarak 194.747 Covid-19 vakası tespit edildi. Bu vakaların 150.232’si İngiltere’deki vakalardı. Bu sayılar 1 hafta içerisinde %50’lik bir artış gösterdi. İskoçya’da çarşamba günü bildirilen Covid-19 vaka sayısı 1.223 ve hastane yatışlarında artış var. Kuzey İrlanda ve Galler için veri mevcut değildi. Ayrıca Birleşik Krallık ülkelerinde baskın Covid-19 salgın çeşidinin Omicron varyantı olduğu belirtildi.

2. İngiltere, PCR takiplerini durdurduktan sonra insanları ‘Covid-19 ev testi’ sonuçlarını bildirmeye çağırdı.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, bu değişikliğin testlerin yüksek doğruluğunu ve korona virüs prevalansını yansıttığını ve bunun da yanlış pozitif olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Covid-19 ev testlerinin yapılması ve özellikle pozitif olanların test sonuçlarını bildirmesi için daha çok teşvik edileceği söyleniyor. Bu konu da yetkililer PCR testine gerek kalmadan Covid-19 için ev testlerinin güvenle kullanılabileceğini belirtiyor.

3. Seyahat sektörü İngiltere için ayrılış öncesi Covid-19 testlerinin sona ermesini memnuniyetle karşılıyor.

Havacılık ve seyahat endüstrisi, İngiltere’ye seyahat eden insanlar için gereksiz ve sektöre büyük zarar verdiğini iddia ettiği kalkış öncesi testlerinin rafa kaldırılmasını memnuniyetle karşıladı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, çarşamba günü öğleden sonra yaptığı açıklamada seyahat ile ilgili PCR ve karantina kurallarının cuma günü öğlen 4’ten sonra kaldırılacağını duyurdu.

4. İskoçya, Covid-19 izolasyon süresini 10 günden 7 güne düşürdü.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, izolasyon süresini 10 günden 7 güne indirdiğini duyurdu. Ayrıca İskoçya, gereksiz yere yapılan PCR testlerinin sayısını azaltmak ve malzemeleri korumak adına İngiltere’deki Covid-19 ev testleri ile ilgili duyurulan kuralı kabul edeceğini açıkladı.

Yeni kurallara göre aşıları tamamlanmış ancak yakın temaslı olan kişilerin semptomları yoksa ve 7 gün boyunca her gün evdeki Covid-19 testlerini negatif geldiyse izolasyona gerek kalmayacak. Tam olarak aşılanmamış kişiler ise 10 gün boyunca izolasyonda kalmaları gerekecek. Yeni kuralların aşılama oranlarını artırması bekleniyor.

5. Omicron yayılırken yüzlerce bakım evi kapılarını yeni sakinlere kapatıyor.

Birleşik Krallık’ ta ki en büyük kâr amacı gütmeyen bakım sağlayıcıların işlettiği bakım evlerinin %70 ‘i Covid-19 salgını ve personel sıkıntısı nedeniyle kapılarını yeni sakinlere kapattı. Yüzlerce bakım evi, Omicron ’un hızla yayılması nedeniyle kapılarını yeni sakinlere kapatmaya devam ediyor ve bu durum da hastaları topluma taburcu edemeyen zor durumdaki hastaneler üzerindeki baskıyı artırıyor.

Theguardian.com (6 Ocak,2022) Erişim Adresleri:
https://www.theguardian.com/world/2022/jan/05/covid-england-ons-data-one-in-15-infected 1

https://www.theguardian.com/world/2022/jan/05/covid-uk-follow-up-pcr-positive-lateral-flow-test 2

https://www.theguardian.com/business/2022/jan/05/uk-travel-industry-international-covid-tests 3

https://www.theguardian.com/uk-news/2022/jan/05/scotland-cuts-covid-self-isolation-period-from-10-to-seven-days 4 https://www.theguardian.com/society/2022/jan/05/hundreds-uk-care-homes-closing-doors-covid-omicron-spreads 5

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.