Bir Sonraki Salgın Covid-19’dan Daha Ölümcül Olabilir Mi?

0 893

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Son 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi ile her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Sürekli karşılaştığımız varyantlar bizleri içinde bulunduğumuz koşullarda ümitsizliğe sürüklüyor.
Yeni varyant ‘Omicron’ hayatımıza çok hızlı bir şekilde dahil oldu. Omicron varyantına dair her şeyi saglikasistani.net web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yeni tedbirlerle bazı ülkelere seyahat yasağı getirilmişti. Aşıların varyantlara karşı etkisi konuşulurken Oxford-AstraZeneca aşısını geliştiren Prof. Sarah Gilbert bu konuda bir açıklamada bulundu. Gilbert’a göre, bir sonraki salgın daha ölümcül olabilir.

Gilbert sağlanan gelişmelerin boşa gitmemesi için ülkelerin daha çok sağlık yatırımı yapmalarını ve bunun için fon ayırmaları gerektiğini söyledi.

Pandemiyle beraber ekonomik sıkıntıların şiddetli yaşandığı dünyada eğer gerekli yatırımlar yapılmazsa daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağız.

Gilbert aşı ile ilgili gelinen son noktada Omicron varyantına aşıların daha az etkili olabileceğini ifade etti.

Bugün 170 ülkeden fazlası Oxford-Astrazeneca aşısını kullanarak en yaygın kullanılan bu aşıdan fayda görmekte. Bu kadar yaygın kullanılan aşının geliştiricisine göre, bir sonraki salgın daha şiddetli, ölümcül ve hızlı yayılım sağlayabilir. Bu yüzden önceden önlem almak gerekli.

Gilbert Omicron hakkında neler söyledi?

Protein çıkıntılarında olan mutasyonların bulaşıcılığı arttırdığını belirten Gilbert “Daha iyi anlaşılıncaya kadar temkinli olmalı ve bu yeni varyantın yayılmasını yavaşlatacak adımlar atmalıyız” şeklinde konuştu.

Morton, B. (2021, 11 6). Sarah Gilbert: Next pandemic could be more lethal than Covid. bbc.com: https://www.bbc.com/news/health-59542211 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.