Bir Rüyayı Fotoğraflamak Mümkün Mü?

0 4.825

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Düşüncelerinizin, rüyalarınızın, anılarınızın görüntüye çevrilebileceği gün geldi! 🙂

Hadi bu işi başaran süper cihaza daha yakından bakalım.

Cihazımızın ismi Fonksiyonel MRI (fMRI), normalde hastanelerde teşhis amaçlı kullanılan MR cihazından daha farklı bir çalışma mekanizmasına sahip. Hastanelerde kullanılan MR cihazları dokulara incelemeye yararlar. Bu cihazlara ‘’yapısal MR’’ cihazı denir. Şimdi bahsedecek olduğumuz Fonksiyonel MR’ın en büyük farkı beynin çalışmasını görüntüleyerek beyin fonksiyonlarını izleme yeteneği olmasıdır.

fMRI tekniği beyindeki fonksiyonel süreçleri kan oksijenlenme seviyesine bağlı bir sinyali temel alarak ölçer. Bu sinyal nöral aktivite ile uyumlu olduğu için beyin metabolizmasını yansıtır. Ayrıca sinyalin nereden geldiği milimetre düzeyinde ölçülebildiği için uzaysal çözünürlük elde edilebilir.

Beyin kendi kendine bir bilgisayarı kontrol edebildiğine göre bir bilgisayar beyindeki düşünceleri neden okuyamasın?

Yakın zamanda California Üniversitesinde yapılan bir çalışma büyük ses getirdi. Yiyecek, içecek gibi sıradan nesnelerin fotoğraflarına bakan insanların beyinlerini fMRI cihazı ile taramaya başladılar. Denekler ne kadar fazla görsel görürlerse bilgisayar nesneleri o kadar iyi teşhis etmeye başladı. Bu programdaki tek eksik görülen nesnenin ne olduğunu söyleye bilse bile görüntüsünü tam olarak oluşturamamasıydı.

Eh zaten rüyalarımız ve anılarımızda biraz bulanık değil midir?

Bilim insanları imkânsız olarak düşünülen bu alanda çalışmalarını ilerleterek bir nevi olanaksızı başardılar. Hatıralarımızdan belki de rüyamızdan bir görüntüyü fotoğraflamayı başardılar!

Deneklere belirli bir konumdaki ışık noktasını gösterdikten sonra bu bilgiyi beynin neresine kodlandığını bulmak için fMRI cihazını kullandılar. Ardından ışık noktasını hareket ettirerek yeni bölgeleri cihazla tarayarak kaydettiler. Sonuç olarak ellerinde ışık noktalarının beynin içinde nerede depolandığını gösteren bir haritaya sahip oldular.

Deneyin sonunda 10X10 noktadan oluşmuş bir at nalının fotoğrafını gösterdiler ve beyni analiz ettiler. Sonuç olarak alınan verilerde ortaya tam olarak bir at nalı motifi ortaya çıkmıştı. Bu yolu kullanarak beynin şu an ne gördüğünün fotoğrafını çekmeyi başarabiliriz. Bu sadece bir görsel olmasına bile gerek yok kafamızdan düşlediğimiz bir hayal veya bir rüya bile olabilir. 🙂

Zihninizden geçenlerin görüntülenebileceği bir geleceğe hazır mısınız?

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlık ve bilimle kalın…:)

https://noroblog.net/ Fonksiyonel MR Nedir? 19.12.2021 tarihli erişim adresi:https://noroblog.net/2019/12/22/fonksiyonel-mr-nedir/

Kaku, M. (2011) Geleceğin Fiziği: 2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini Ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Şekillendirecek? Ankara. ODTÜ Gelişim Vakfı Yayıncılık

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.