Bir Jinekoloğun Gözünden Bacak Arasından Türkiye Kitap İncelemesi

0 838

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkese selam!

Bugün sizlerle üniversite 1.sınıftayken okuduğum ve hala daha kitaplığımdaki nadide olduğunu düşündüğüm güzel bir eseri paylaşmak istiyorum.

Bacak Arasından Türkiye; Jinekolog Feraye Sünev Çokgürses’in 38 yıllık meslek hayatından önemli deneyimlerini paylaştığı ve okuyacağınız en silkeleyici kitaplardan biri.

Türkiye’de kadın olmak…

Tam bir nokta atışı!

Daha içerisine bakmadan kitabın arka kapağında bir uyarıda bulunuyor yazarımız. ‘’Jinekolog diye yazılır kadın doğumcu okunur. Vatandaşım okudu mu, aşk kitapları okuyormuş. Bu satırları okuyunca ne bulacağınızı şimdiden bilin ki zamanınızı boşa harcamayın.’’ Görmek, duymak ve bilmek istemeyen, tabiri caizse ‘3 maymunu oynamaya devam eden kişilere geliyor bu uyarı…
Ve devam ediyor.

‘’Bu kitabın hamuru kadın, mayası ise ben. Her yaşta kadını çilesiyle, çaresizliğiyle A’dan Z’ye tanıyan bir kadın doğum uzmanının kaleminden okuyacaksınız bu defa!
Öyle şeyler anlatacağım ki, zaman zaman kanınız donacak, gözleriniz yaşaracak!
Eli hamurlu, lastiği çamurlu, bedenleri şalvarlı, yüreği burgulu, ayakları nasırlı kadınları anlatacağım. Ellerimle dokunduğum kadınları, kürtaj için gelen kadınların çilesini anlatacağım. Kimisi kurtulmak isterken yavrusundan, kimisinin nasıl da olmayan yavrusuna sarılmak istediğini anlatacağım.”

Feraye Hanım’ın haklılığını sayfaları her çevirişinizde fark edeceksiniz. Adeta sohbet etmeye gelmiş bir misafir gibi oturacak karşınıza ve o samimi anlatımına başlayacak. Meslek hayatı boyunca yaşadığı şaşkınlıkları, hastasına merhametle bakanından tutun da amacından sapan hekimlere kadar sağlık sektörünün görülemeyen akıl almaz yüzünü, kürtajı, çocuk yaşta tecavüze uğrayanını, sapkınını, arsızını, kendi kanından olan bir kız çocuğuna başka gözle bakabilen iğrenç babaları, amcaları, dayıları…, kızlarım, kadınlarım dediği hastalarını, doğum eyleminin perde arkasını, toplumun karanlık alanları olan genelevleri, özel sektörü ve tıbbiyede yaşadığı zorlukları anlatacak size.

Sade ve samimi bir anlatımına öyle kapılacaksınız ki kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Kronolojik bir sırayla ele aldığı anlardaki şaşkınlıklarını, karşısındaki hemcinslerine olan acıma dürtülerini hissedeceksiniz. Bazen ensest birkaç hikâyeyi üst üste okuyunca dış dünyaya daha tiksinerek bakacak ve aslında bunun dış dünya olmadığını, hayatın tam içinden ‘en sahici gerçekler’ olacağını fark edeceksiniz. Okunası, harika bir deneyim!

‘Sadece namussuzlar namusu iki bacak arasına sığdırmaya çalışır ki yaptıkları namussuzluklar göze batmasın.’

Tüm kadınlarımıza dokunabilmesi temennimizle.

Op. Dr. Feraye Sünev Çokgürses’e sevgiler.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.