Bir İnsan En Fazla Kaç Böbrekle Yaşayabilir?

0 1.463

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

46 yaşındaki Berger hastası olan (antikor birikiminin böbreğin işlevini bozduğu) Stuart Middleton, ikinci kez böbrek nakli olmanın ardından uyanır uyanmaz bir şok yaşadı. Vücudunda tam 4 adet böbrek taşıyordu. Oysa iki çocuk babası Stuart, çalışamaz hale gelen organların alınacağını düşünmüştü.

“Öğrendiğimde şok oldum. Eski böbreklerimi içimde bıraktıklarını bilmiyordum.”

Böbrek Araştırması UK, organ nakli olan hastalarda fazla olan (işlevsiz olan kendi böbreklerini) vücutta bırakmanın normal bir uygulama olduğunu söylüyor.

Böbrek Araştırmaları İngiltere sözcüsü ve organ nakli cerrahı Prof. Lorna Marson, fazla olan böbreklerin vücutta bırakıldığını, İşlevsiz olan kişinin kendi böbreklerini çıkarmaya gerek olmadığını ve bunun sadece gereklilik durumunda (zarar vermeye başlaması gibi) yapılması gereken büyük bir ameliyat olduğunu söylüyor. Aslında nakil hastalarında dört böbreğe sahip olmanın oldukça yaygın bir durum olduğunu belirten Marson, nakiller sonsuza kadar sürmeyeceğini bu sebeple de insanların genellikle birden fazla böbreğe sahip olması gerektiğini de ekliyor.

Bir hastanın birden fazla gerçekleşen organ nakli ile sahip olabileceği maksimum böbrek sayısı 4.

Bireylerin kendi böbrekleri, ancak tekrarlayan enfeksiyonlar gibi sorunlara sebep olursa ya da bir hastanın böbreklerinde birden fazla kist varsa ve bu kistler çok büyüyüp, nakledilen böbreğin girmesi için yer bırakamazlarsa çıkarılıyor. Prof. Marson, bu noktaya gelindiğinde, nakledilen böbreklerden birinin çıkarıldığını da açıklamalarına ekliyor.

Aslında bu yeni bir haber değil.

12.09.2018 tarihli bir habere göre, Antalya’da, 7 yıldır böbrek yetmezliği tanısıyla tedavi gören Nurgül Omay (14), Gaziantep’te beyin ölümü gerçekleşen 1 yaşındaki bebeğin bağışlanan 2 böbreğinin nakledilmesiyle yeni bir hayata başlıyor. Böbreklerinde kaçak olan ve bu nedenle böbrek fonksiyon değerleri oldukça çok düşen Nurgül Omay, iyileşmesi için son şansın böbrek nakli olduğu o dönemde kadavradan nakil için Organ Bekleme Listesi’ne yazılıyor. Beklemediği anda gelen haber ile de yeniden yaşama tutunuyor. Üstelik aldığı iki böbrek nakli ile birlikte tam 4 adet böbrekle şimdilerde yaşamına sağlıkla devam etmekte.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/omrunun-yarisini-hastanede-gecirdi-simdi-4-bobregi-var-1080259  Erişim: 28.03.2022; 22.00

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.