Bipolar Hastalığıma Farklı Bakıyorum

0 109

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Evet, bugün biraz daha farklı bakacağız. 😃

İlk bipolar olduğumda şu fikir çok fazlaca aklımdaydı.

Bu hastalık, bu kadar zor mu?

Mesela kanser kadar zor mu ?

Sonra da daha net düşününce evet zor. Evet ruhum sanki kansere yakalanmış.

Fakat burada önemli nokta kanserin mi yoksa bipoların mı daha zor olduğu değil onunla başa çıkıp çıkamadığınızdır.

Mesele hastalığa karşı verdiğimiz tepkilerdir.

Evet, hastasınız ya da hastayım.

Evet, ilaç kullanmalısınız.

Evet, tedavi de olmalısınız fakat lütfen bu hastalığa artık daha farklı anlamlar yüklemeyin.

Bu hastalık benim eskiden düşündüğüm gibi sizi deli (!) ya da daha akıllı yapmayacak lakin sadece kullandığınız ilaçların beyninizdeki etki mekanizmasından dolayı bazen odaklanmada zorlanabilirsiniz. Bunu doktorum söyledi. Tabiki bu da sizin için hayatın sonu değil. Daha birkaç gün önce gittiğim doktor bana bu hayatta zorlanacağımı ve bazı başarılara asla sahip olamayacağımı falan söyledi. Fakat asıl sorun burda o doktorun bana bunları söylemesi değil aslında.

Bakın hayatta sözler çok ciddi yere sahiptir. Eski uygarlıklarda sözler büyüdür bile denmiştir. Önemli olan hayatta başkalarının sözleri değil, sizin kendinize söylediğiniz sözlerin önemli ve değerli olmasıdır. İçsel olarak motivasyonunuz belli bir kapasiteniz ve hayatta bazı idealleriniz varsa istediğiniz şeyleri başarabilirsiniz. Kendimden biliyorum. 🙂

Doktordan çıktıktan sonra minibüste baya bir ağladım. Üzüldüm. Tabi sonra biraz mantıklı düşününce farkettim ki ben bu hastalığı çok büyütüyorum gözümde .Oysaki ideallerime ve hayatta bulunacağım her türlü ilişki, güzellik, makam, mevki hastalığım yüzünden benden gitmeyecek. Sadece toplumun ve insanların ya da eskiden kendimin yaptığı koşullanmalar ya da damgalamalar ile elimden uçup gidebilir. Âmâ bu saatten sonra bu ihtimali de azaltmış oluyorum. 🙂

Bipolar ciddi bir hastalık fakat sizden daha güçlü değil. Lütfen hastalığınıza, toplumdaki ya da dünyadaki herhangi bir koşullanma gözüyle de bakmayın artık!

Hayatınıza sahip çıkın ve hayatınıza sürekli bir şeyler katmaya odaklanın. Ben kendimden örnek verirsem daha düne kadar hastayım diye kıvranırken ve hayatım alt üst oldu derken sonra kendimi Sağlık Asistanı Platformuna yazı yazarken buldum. Hem bilemeyiz değil mi, belki de altı üstünden daha iyidir.

Evet yazımda sona yaklaşırken şunu söylemek istiyorum.

Hayatınızı başınıza gelen olaylar değil onlara verdiğiniz tepkiler oluşturur. Ve mutluluk kader değil sadece bir seçimdir.

**

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Atak) Olma Hikayem adlı yazımı okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

Kendi Farkındalık Sürecini Keşfeden Bir Hasta..

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.