Bipolar Bozukluk Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

0 943

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bipolar bozukluk uzun zamandır bilimsel dünyası tarafından üzerine çalışılmaktadır. Fakat yine de bipolar bozukluk ile ilgili yeterli düzeyde bilimsel bir yol alınmadı. Çünkü çok karmaşık nedenlerinin olması tedavi ve terapi süreçlerinin gelişmesinin önünde bir engel olarak duruyor.

Fakat yine de toplum tarafından bipolar bozukluk çok bilinen bir hastalık değil. Çevremizde günü gününe uymayan, bazen değişik davranan kişilerin bu sağlık sorunu ile mücadele ettiğini bilmek gerekiyor. Hatta çoğu zaman bu kişilere DELİ muamelesi de yapılıyor. Bu nedenle herkesin bipolar bozukluğun ne olduğunu bilmesi gerekiyor.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk; diğer bir adıyla manik-depresif bozukluk kişinin ruh hali, enerjisi, konsantrasyonu ve günlük yapılan aktivitelerini yerine getirme becerisini etkileyen bir psikolojik bir rahatsızlıktır.

Bipolar bozukluk kişinin ani duygu değişimi yaşaması durumu bu durum hayattı olumsuz etkilemekte kişi mutlu iken bir anda mutsuz ve hayatta küsmüş, içine kapanık biri olmuş olur.  Bipolar bozukluk yüksek seviyedeyken kişi hiperaktif bir ruh haline bürünür ve kendini çok mutlu hisseder. Fakat depresyon haline büründüğünde ise dış dünyaya kendini kapatabilir ve hatta intihar eğilimi gösterebilir.

Birçok insan bu tür bir rahatsızlığı kendisinde fark ederken bir çoğu da kendi kendine bunu fark etmekte güçlük çeker. Bu durumda bulunan bir hasta uzman psikologlar tarafından teşhis konulduktan sonra tedavi edilir. Bipolar bozukluk genetik aktarımla geçekleşmiş olabilir ya da sonradan travmalara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Depresyon şikayetiyle doktora giden kişilerin birçoğu gerçekte bipolar bozukluk yaşadığını fark eder.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri Nelerdir?

  • Beyindeki kimyasal dengesizlik,
  • Genetik,
  • Stres,
  • Travma gibi Tetikleyici unsurlar

Bipolar Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın ve ailesinin doktor ile iletişimi ve hastanın doktor ile arasındaki güvenin hissedilmesi gerekmektedir. Böylelikle hasta böyle ataklar geçirdiğinde neler hissettiğini doktorla paylaşması gerekmektedir. Ayrıca bir sonraki aşama olarak ilaç tedavisi uygulanması gerekir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.